46th BREED SHOW FOR REGISTERED FELL PONIES | ||||
Sunday 5 August 2018 | ||||
Judges | ||||
Classes 1 – 8 | Mr R Sutcliffe (Darrenvale) | |||
Classes 9 – 17 | Miss D Chadwick (Hedgethorpe) | |||
Classes 19 – 23 & 39 | Miss J Charlton (Linnel) | |||
Classes 24 - 28 & 39 | Mrs R Williams (Ferrymount) | |||
Class 18 & 38 | Mrs J Ward | |||
Classes 34 - 37 | Mrs B Hodgson (Inglegarth) | |||
Classes 29 - 30 | Mrs C H Robinson | |||
Class 31A, B & C | Wendy Murray | |||
Classes 32 & 33 | Mr J G Newhouse | |||
Classes 40 - 43 | Mrs R Eastwood (Gowbarrow) | |||
Class 1 | Mare 4 – 7 years old (Mare with foal at foot not eligible) | |||
1st | LUNESDALE ANNA FP5990 f2014 | |||
S: Lunesdale Anna, D: Kunesdale Leah | ||||
Mr & Mrs A W Morland | ||||
2nd | TOWNEND FANCY FP6021 f2014 | |||
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Bridie II | ||||
Mrs M Wilson | ||||
3rd | GREENHOLME IMOGEN FP5998 f2014 | |||
S: Greenholme Diego, D: Greenholme Bethany | ||||
Mrs P Steeples | ||||
CLASS 2 | Mare 8 years old and upwards (Mare with foal at foot not eligible) | |||
1st | TOWNEND SKYLARK FP5315 f2010 | |||
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Sky | ||||
Mrs M Wilson | ||||
2nd | RACKWOOD MAGGIE MAY FP5345 f2010 | |||
S: Wellbrow Samson, D: Rackwood Maydew | ||||
Mrs E A Walker | ||||
3rd | TOWNEND CHERRY FP5081 f2009 | |||
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Choccy | ||||
Mrs J Reekie | ||||
CLASS 3 | Mare 4 years old and upward with own filly foal at foot | |||
1st | GREENHOLME GIPSY ROSE FP5665 f2012 | |||
S: Greeenholme Warrior, D: Greenholme Winnie | ||||
Miss H Lightfoot | ||||
2nd | CLIFFORD SILVER LADY FP5050 f2009 | |||
S: Stennerskeugh Smoke, D: Holling Briony | ||||
Mrs C Morland | ||||
3rd | GREENHOLME BUTTERCUP FP4566 f2007 | |||
S: Lunesdale Redstart, D: Heltondle May Dew VIII | ||||
Miss R Morland | ||||
CLASS 4 | Filly Foal | |||
1st | LUNESDALE FILLY f2018 | |||
S: Lunesdale Beckham, D: Cliford Silver Lady | ||||
Mrs C Morland | ||||
2nd | WAVERFOOT NANCY f2018 | |||
S: Lownthwaite Gary, D: Greenholme Gipsy Rose | ||||
Miss H Lightfoot | ||||
3rd | DEEPGHYLL NEVADA f2018 | |||
S: Murthwaite Smoking Joe, D: Bracklinn Honey | ||||
Mrs C Savage | ||||
CLASS 5 | Yearling Filly | |||
1st | BOUTIME ESTHER FP6373 f2017 | |||
S: Boutime Wooster, D: Sleddale Rosebud | ||||
Mrs D Vychinski | ||||
2nd | DEEPGHYLL DALLAS FP6434 F2017 | |||
S: Murthwaite Smoking Joe, D: Bracklinn Honey | ||||
Mrs C Savage | ||||
3rd | GREENHOLME LITTLE PRINCESS FP6387 f2017 | |||
S: Greenholme Warrior, D: Huntsmans Bilberry | ||||
Mrs P Steeples | ||||
CLASS 6 | Filly – 2 years old | |||
1st | CARROCK LILLY FP6278 f2016 | |||
S: Boutime Wooster D: Townend Sugar | ||||
Mr J W Cockbain | ||||
2nd | LUNESDALE BURNT SUGAR FP6235 f2016 | |||
S: Lunesdale Union Jack, D: Stennerskeugh Amanda May III | ||||
Mr & Mrs A W Morland | ||||
3rd | SUMMERHOUSE GLORY FP6258 f2016 | |||
S: Underwoods Gideon, D: Burnhead Polly | ||||
Mr P Boustead | ||||
CLASS 7 | Filly – 3 years old | |||
1st | DRYBARROWS AUTHENTIC FP6174 f2015 | |||
S: Carrock I'm Yer Man, D: Drybarrows Shauna | ||||
Mr A Smith | ||||
2nd | WAVERHEAD SKYLARK FP6163 f2015 | |||
S: Lownthwaite Gary, D: Waverhead Polly VI | ||||
Miss H Lightfoot | ||||
3rd | HEBDENWOOD LOOK AT HER FP6293* F2015 | |||
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Dainty | ||||
Mr P Boustead | ||||
CLASS 8 | Mare Progeny | |||
No Entries | ||||
CLASS 9 | Gelding 4 – 7 years old | |||
1st | GREENHOLME HOT ROD FP72249G* f2013 | |||
S: Greenholme Diego, D: Greenholme White Rose | ||||
Mrs N Chippendale | ||||
2nd | DALEHEAD PLUTO FP71850G f2011 | |||
S: Lunesdale Ace of Spades, D: Dalehead Jenny | ||||
Miss N Evans | ||||
3rd | SHADWOCROFT ACE OF SPADES FP72007G f2011 | |||
S: Lownthwaite Ribas, D: Shadowcroft Lapis Lazuli | ||||
Miss W Snell | ||||
CLASS 10 | Gelding 8 years and upwards | |||
1st | WELLBROW DODGER FP71672g* f2010 | |||
S: Heltondale Mountain Mist D: Wellbrow Polly Flinders | ||||
Mriss M L Younger | ||||
2nd | STENNERSKEUGH SMOKE FP70691G* f2005 | |||
S: Lunesdale Tarquin, D: Stennerskeugh Bethany | ||||
Mrs G Chippendale | ||||
3rd | WELLBROW MOONSTONE FP70788G f2006 | |||
S: Heltondale Mountain Mist D: Wellbrow Jade | ||||
Mrs M Donnan | ||||
CLASS 11 | Mare 4 years old and upward with own colt foal at foot | |||
1st | BRACKENBANK GYPSY III FP4421 f2006 | |||
S: Murthwaite Look At Me, D: Brackenbank Mayblossom | ||||
Mr & Mrs D Wilkinson | ||||
2nd | RACKWOOD BLACK MAGIC FP5251 f2010 | |||
S: Lownthwaite Gary, D: Rackwood Magic | ||||
Mrs E A Walker | ||||
3rd | CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001 | |||
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadwo | ||||
Miss C Savage | ||||
CLASS 12 | Colt Foal | |||
1st | BRACKENBANK RED ACE f2018 | |||
S: Wellbrow Lancashire Lad, D: Brackenbank Gypsy III | ||||
Mr & Mrs D Wilkinson | ||||
2nd | HYNHOLME COLT f2018 | |||
S: Murthwaite Barklay, D; Townend Jasmine | ||||
Mr J I Brunskill | ||||
3rd | RACKWOOD BLACK PRINCE f2018 | |||
S: Linnel Riddler, D: Rackwood Black Magic | ||||
Mrs E A Walker | ||||
CLASS 13 | Yearling Colt or Gelding | |||
1st | BRACKLINN AVENGER FP72832C f2017 | |||
S: Auckside Freddie, D: Bracklinn Tess | ||||
Mr A Smith | ||||
2nd | LUNESDALE JACKSON FP72779C f2017 | |||
S: Lunesdale Union Jack, D; Lunesdale Land Girl | ||||
Mr & Mrs A W Morland | ||||
3rd | DRYBARROWS CERBERUS FP72861C f2017 | |||
S: Carrock I'm yer Man, D: Drybarrows Swallo | ||||
Mr D C Thompson | ||||
CLASS 14 | Colt or Gelding – 2 years old | |||
1st | WELLBROW JOSH FP72651C f2016 | |||
S: Wellbrow Rover, D: Wellbrow Ruth | ||||
Miss C Read | ||||
CLASS 15 | Colt or Gelding – 3 years old | |||
1st | MURTHWAITE TBC FP72474G, f2015 | |||
S: Wellbrow Lancashire Lad, D: Murthwaite Alice | ||||
Mrs S E James | ||||
2nd | DRYBARROWS AMADEUS FP72542C* f2015 | |||
S: Carrock I'm Yer Man, D: Drybarrows Dainty | ||||
Miss N Speak | ||||
CLASS 16 | Veteran Mare or Gelding 15 years and over | |||
1st | RAISBECK CASINO FP3481 f2000 | |||
S: Rystone Black Night, D: Lunesdale Frances | ||||
Mrs D Slack | ||||
2nd | WELLBROW CARMEN FP3537 f2000 | |||
S: Greenholme Mikado, D: Greenholme Oprah | ||||
Mr A Thorpe | ||||
3rd | LOWNTHWAITE BRAMBLE FP1985* f1990 | |||
S: Townend Samuel, D: Lownthwaite Star Blossom | ||||
Mrs A W Bell | ||||
CLASS 17 | Stallion Progeny | |||
1st | HELTONDALE BONZO BOY | |||
Townend Fantasy, Townend Fancy & Townend Skylark | ||||
Mrs M Wilson | ||||
2nd | LOWNTHWAITE GARY progeny | |||
Waverfoot Nancy, Waverhead Skylark & Waverhead Briar Rose | ||||
Miss H Lightfoot & Miss B Bell, Caldbeck | ||||
3rd | BOUTIME WOOSTER | |||
Carrock Lilly, Boutime Mary & Boutime Esther | ||||
Mrs D Vychinski & Mr J W Cockbain | ||||
CLASS 18 | Best Turned Out Pony and Rider | |||
1st | BANKSGATE CANDY FP5732 f2012 | |||
S: Banksgate Jackdaw, D: Banksgate Pollyanna | ||||
Rider: Miss S Cooper | ||||
2nd | DRYBARROWS RUKER FP71304G f2008 | |||
S: Drybarrows Rusty, D: Drybarrows Kate | ||||
Rider: Miss E Nicholas | ||||
3rd | GREENHOLME HEIDI FP5866 f2013 | |||
S: Greenholme Look At Me, D: Greenholme Dolly | ||||
Rider: Miss H Faulkner | ||||
CLASS 19 | Riding Class for Stallions or Geldings – 4 years old and upwards | |||
1st | BRACKLINN DRAMBUIE FP71608C* f2010 | |||
S: Carrock I'm Yer Man, D: Southolme Beauty | ||||
Rider: Miss A Speak | ||||
2nd | DEEPGHYLL LUCKY TOUCH FP71831G f2011 | |||
S: Townend Rocky, D: Bracklinn Honey | ||||
Rider: Mrs G Ridding | ||||
3rd | ROSEFELL T REG FP71503G f2009 | |||
S: Murthwaite Mr Right, D: Bybeck Cherry Blossom | ||||
Rider: Miss A Robinson | ||||
CLASS 20 | Riding Class for Mares – 4 years old and upwards | |||
1st | LUNESDALE AURORA FP4437 f2006 | |||
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca | ||||
Rider: Mrs B J Robinson | ||||
2nd | RUBY III FP5032* f2009 | |||
S: Murthwaite Gurkha, D: Ruby II | ||||
Rider: Miss C A Richardson | ||||
3rd | BROCKLEBANK PIMMS NO 1 FP5550 f2011 | |||
S: Severnvale Hereward, D: Brocklebank Brown Velvet | ||||
Rider: Miss A Metcalfe | ||||
CLASS 21 | Traditional Ridden - Walk & Trot only | |||
1st | RUBY III FP5032* f2009 | |||
S: Murthwaite Gurkha, D: Ruby II | ||||
Rider: Miss C A Richardson | ||||
2nd | TOWNEND FANTASY FP5094 f2009 | |||
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Bridie II | ||||
Rider: Mrs K Wilson | ||||
3rd | GREENHOLME GUARDSMAN FP72043G f2012 | |||
S: Greenholme Warrior, D: Greenholme Vanessa | ||||
Rider: Miss A Metcalfe | ||||
CLASS 22 | Nursery Novice | |||
1st | MURTHWAITE HEIR HUNTER FP71979C* f2011 | |||
S: Murthwaite Oliver, D: Murthwaite Morning Glory | ||||
Rider: Mrs S Peto | ||||
2nd | GREENHOLME HOT ROD FP72249G* f2013 | |||
S: Greenholme Diego, D: Greenholme White Rose | ||||
Rider: Mrs N Chippendale | ||||
3rd | BRUNSWYKE EBONY FP5054 f2009 | |||
S: Lownthwaite Gary, D: Lunesdale Penny Black | ||||
Rider: Miss E Littlejohn | ||||
CLASSS 23 | Pairs Ridden | |||
1st | LUNESDALE WAR DANCE FP71133G f2008 | |||
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Gypsy Queen | ||||
Rider: Miss S Jones | ||||
and | GREENHOLME HEIDI FP5866 f2013 | |||
S: Greenholme Look At Me, D: Greenholme Dolly | ||||
Rider: Miss H Faulkner | ||||
CLASS 24 | Ridden Veteran Class – Mare or Gelding to be 15 years or over | |||
1st | RAISBECK CASINO FP3481 f2000 | |||
S: Rystone Black Night, D: Lunesdale Frances | ||||
Rider: Miss A Dickinson | ||||
2nd | KERBECK SMUGGLERS FIRE FP51177G f2001 | |||
S: Peepings Enterprise, D: Sleddale Rosemary III | ||||
Rider: Mrs J Brain | ||||
3rd | WINTONBECK BOB FP784G f1991 | |||
S: Tarnmoor Prince, D: Bluecaster Bridie Grundy | ||||
Rider: Miss S Hartley | ||||
CLASS 25 | Riding Class for Novice Stallions or Geldings – 4 years old and upwards | |||
1st | BRACKLINN TRAVIS FP72434C* f2014 | |||
S: Bracklinn Jackpot, D: Drybarrows Jillian | ||||
Rider: Miss H Reynolds | ||||
2nd | GREENHOLME HOT ROD FP72249G* f2013 | |||
S: Greenholme Diego, D: Greenholme White Rose | ||||
Rider: Mrs N Chippendale | ||||
3rd | MURTHWAITE HEIR HUNTER FP71979C* f2011 | |||
S: Murthwaite Oliver, D: Murthwaite Morning Glory | ||||
Rider: Mrs S Peto | ||||
CLASS 26 | Riding Class for Novice Mares – 4 years old and upwards | |||
1st | DALEFOOT AMBER II FP5328 f2010 | |||
S: Greenholme Look At Me, D: Dalefoot Amber (B) | ||||
| Rider: Miss O Swailes | |||
2nd | LUNESDALE BLACK DAHLIA FP5272 f2010 | |||
S: Lunesdale Warlord, D: Lunesdale Black Queen | ||||
Rider: Ms V Kenyon | ||||
3rd | DRYBARROWS MADDY FP4463 f2006 | |||
S: Townend Rolo, D: Drybarrows Rose | ||||
Rider: Mrs E M Ball | ||||
CLASS 27 | Riding Class Ridden by a boy or girl 14 years or under on the day of the show | |||
1st | DEEPGHYLL LUCKY TOUCH FP71831G f2011 | |||
S: Townend Rocky, D: Bracklinn Honey | ||||
Rider: Izzy Ridding (11) | ||||
2nd | DALEFOOT RIPPLE FP5478 f2011 | |||
S: Greenholme Look At Me D: Dalefoot Scooby | ||||
Rider: Ben Summers (12) | ||||
3rd | BANKSGATE CANDY FP5732 f2012 | |||
S: Banksgate JAckdaw, D: Banksgate Pollyanna | ||||
Rider: Serena Cooper (12), | ||||
CLASS 28 | Riding Class for Ponies 4 years old and upwards | |||
Ridden by a boy or girl not to have attained their 18th birthday before 1 January in current year. | ||||
1st | LUNESDALE AURORA FP4437 f2006 | |||
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca | ||||
Rider: Ellie Mitchell (16) | ||||
2nd | LUNESDALE WAR DANCE FP71133G f2008 | |||
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Gypsy Queen | ||||
Rider: Sophie Jones (17) | ||||
3rd | LITTLETREE CORNELIA FP4423 f2006 | |||
S: Littletree Bodini, D: Lunesdale Columbine | ||||
Rider: Morgan Yeomans (14) | ||||
CLASS 29 | Driving – Stallion, Mare or Gelding – 4 years old and upwards | |||
1st | STENNERSKEUGH SMOKE FP70691G* f2005 | |||
S: Lunesdale Tarquin, D: Stennerskeugh Bethany | ||||
Mrs G Chippendale | ||||
CLASS 27 | Cone Driving | |||
No entries | ||||
CLASS 31 | Dressage | |||
31A | BE 90 Test 95 (Senior) | |||
1st | WELLBROW NORMAN FP70463G f2004 | |||
S: Heltondale Norman, D: Wellbrow Polly Flinders | ||||
Rider: Miss M L Younger | ||||
2nd | KERBECK SMUGGLERS FIRE FP51177G f2001 | |||
S: Peepings Enterprise, D: Sleddale Rosemary III | ||||
Rider: Mrs J Brain | ||||
3rd | WELLBROW FURY FP72132G f2012 | |||
S: Heltondale Mountain Mist II D: Wellbrow Carmen | ||||
Rider: Miss A Davidson | ||||
31B | Preliminary 7 (Junior) | |||
No entries | ||||
31C | Introductory | |||
1st | RUBY III FP5032* f2009 | |||
| S: Murthwaite Gurkha, D: Ruby II | |||
Rider: Miss C A Richardson | ||||
2nd | BANKSGATE CANDY FP5732 f2012 | |||
S: Banksgate Jackdaw, D: Banksgate Pollyanna | ||||
Rider: Miss S Cooper (12) | ||||
3rd | HOLLING WILKIE FP70569G f2005 | |||
S: Greenholme Ringo, D: Holling Queenie | ||||
Rider: Ms J Fairburn | ||||
CLASS 32 | Pony with the best set of feet (Shod) | |||
No entries | ||||
CLASS 33 | Pony with the best set of feet (un-shod) | |||
1st | HEBDENWOOD LOOK AT HER FP6293* F2015 | |||
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Dainty | ||||
| Mr P Boustead | |||
2nd | RUNDALES VOLLEY FP6112 f2015 | |||
S: Wellbrow Rover D: Rundales Elley | ||||
Miss R Woodruff | ||||
3rd | LINNEL FROSTIE FP71217G f2008 | |||
S: Lunesdale Redstart, D: Linnel Fair Surprise | ||||
Miss C Deane | ||||
CLASS 34 | Lead Rein | |||
1st | THORNBECK CHRISTINE FPO5635 f2012 | |||
S: Brackenbank Flash Harry, D: Kerbeck Night Crystal | ||||
Rider: Lacey Wake (7) | ||||
2nd | WINTONBECK BOB FP784G f1991 | |||
S: Tarnmoor Prince, D: Bluecaster Bridie Grundy | ||||
Rider: Macey Fleming (9) | ||||
3rd | HOLLING WILKIE FP70569G f2005 | |||
S: Greenholme Ringo, D: Holling Queenie | ||||
Rider: Ella Fairburn (7) | ||||
CLASS 35 | First Ridden | |||
1st | CASTLE HILL TIA MARIA FP5262 f2010 | |||
S: Towerview Spirit of Joy, D: Heltondale Lotty | ||||
Rider: Emily Cheetham (10) | ||||
2nd | WANSFEL ALMA FP2122 f1991 | |||
S: Sleddale Mike II, D: Wansfell Melody II (B) | ||||
Rider: Faith Gaskell (10) | ||||
CLASS 36 | Young Judges | |||
1st | Lucy Jones (16) | |||
2nd | Serena Cooper (12) | |||
3rd | Emily Cheetham (10) | |||
CLASS 37 | Young Handlers | |||
1st | MURTHWAITE SILVER BIRCH FP5868 f2013 | |||
S: Murthwaite Ice Man, D: Murthwaite Bracken's Lass | ||||
Georgia Ellis (16) | ||||
2nd | CARROCK ELSA FP6003 f2014 | |||
S: Murthwaite Timothy, D: Townend Sugar | ||||
Imogen Cockbain (10) | ||||
3rd | BANKSGATE CANDY FP5732 f2012 | |||
S: Banksgate Jackdaw, D: Banksgate Pollyanna | ||||
Serena Cooper (12) | ||||
CLASS 38 | Fancy Dress | |||
1st | WINTONBECK BOB FP784G f1991 | |||
S: Tarnmoor Prince, D: Bluecaster Bridie Grundy | ||||
Rider: Macey Fleming | ||||
2nd | HOLLING WILKIE FP70569G f2005 | |||
S: Greenholme Ringo, D: Holling Queenie | ||||
Rider: Ella Fairburn & Emily Cheetham | ||||
3rd | BANKSGATE CANDY FP5732 f2012 | |||
S: Banksgate Jackdaw, D: Banksgate Pollyanna | ||||
Rider: Serena Cooper | ||||
CLASS 39 | Horse Of The Year Show NPS/Baileys Horse Feeds Mountain & Moorland | |||
Ridden Pony Championship Qualifier | ||||
1st | LUNESDALE AURORA FP4437 f2006 | |||
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca | ||||
Rider: Mrs B J Robinson | ||||
2nd | LITTLETREE CORNELIA FP4423 f2006 | |||
| S: Littletree Bodini, D: Lunesdale Columbine | |||
Rider: Miss M Yeomans | ||||
3rd | MURTHWAITE WINDRUSH FP51201C* f2001 | |||
S: Murthwaite Bross, D: Greenholme Jess | ||||
Rider: Mrs S Peto | ||||
CLASS 40 | WHP - Beginners | |||
1st | WELLBROW DEXTA FP71673G f2010 | |||
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Darkie | ||||
Rider: Miss V Ferriera | ||||
CLASS 41 | WHP - Novice Pony | |||
1st | WELLBROW FREDDIE FP72071c* f2012 | |||
S: Wellbrow Leo, D: Wellbrow Ruth | ||||
Rider:Miss C Ormrod | ||||
2nd | LINNEL FROSTIE FP71217G f2008 | |||
S: Lunesdale Redstart, D: Linnel Fair Surprise | ||||
Rider : Miss G Courage | ||||
3rd | DALEFOOT RIPPLE FP5478 f2011 | |||
S: Greenholme Look At Me D: Dalefoot Scooby | ||||
Rider: Mstr B Summers | ||||
CLASS 42 | WHP - Intermediate Pony | |||
1st | LUNESDALE WAR DANCE FP71133G f2008 | |||
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Gypsy Queen | ||||
Rider: Miss S Jones | ||||
2nd | MURTHWAITE BARNEY RUBBLE FP71395G f2009 | |||
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Keepsake II | ||||
Rider: Miss M Mason | ||||
3rd | GREENHOLME DILLON FP71412G f2009 | |||
S: Greenholme Yabadabadoo, D; Greenholme Adele | ||||
Rider: M Indrova | ||||
CLASS 43 | WHP - Open Pony | |||
1st | LUNESDALE WAR DANCE FP71133G f2008 | |||
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Gypsy Queen | ||||
Rider: Miss S Jones | ||||
2nd | MURTHWAITE WINDRUSH FP51201C* f2001 | |||
S: Murthwaite Bross, D: Greenholme Jess | ||||
Rider: Mrs S Peto | ||||
3rd | MURTHWAITE BARNEY RUBBLE FP71395G f2009 | |||
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Keepsake II | ||||
Rider: Miss M Mason | ||||
CHAMPIONSHIPS | ||||
Lakeland Cup | Best Pony 2 years old and under | |||
Champion | BRACKLINN AVENGER | |||
Reserve | BOUTIME ESTHER | |||
Shawfell Silhouette Memorial Cup | Best Foal | |||
LUNESDALE FILLY | ||||
FPS Challenge Cup | Best Filly or Gelding of 3 years old | |||
DRYBARROWS AUTHENTIC | ||||
Farleton Trophy | Champion Gelding of Classes 9 and 10 | |||
GREENHOLME HOT ROD | ||||
Stennerskeugh Joe Trophy | Reserve Champion Gelding of Classes 9 and 10 | |||
WELLBROW DODGER | ||||
Alan Shuttleworth Trophy | Champion Female Pony in Classes 1 – 3 and Class 11 | |||
Champion | TOWNEND SKYLARK | |||
Reserve | GREENHOLME GIPSY ROSE | |||
The Tufton Silver Challenge Trophy | Supreme Champion Pony | |||
Champion | TOWNEND SKYLARK | |||
The Jim Bell Memorial Trophy | Reserve Supreme Champion Pony | |||
Reserve | BRACKLINN AVENGER | |||
The Sylvia Mary McCosh Memorial | Breeder of the Champion Pony | |||
Rose Bowl | MRS M WILSON | |||
Heltondale Lucy X Cup | Best Filly of 3 years old bred by a registered native | |||
heath breeder | ||||
DRYBARROWS AUTHENTIC | ||||
McDonough Shield | Oldest mare with own foal at foot | |||
CASTLE HILL ROSE | ||||
RIDDEN CHAMPIONSHIPS | ||||
The Greenfield Memorial Trophy | Novice Ridden | |||
Champion | BRACKLINN TRAVIS | |||
Reserve | GREENHOLME HOT ROD | |||
The Littletree Trophy | Junior Ridden | |||
Champion | LUNESDALE AURORA | |||
Reserve | DEEPGHYLL LUCKY TOUCH | |||
The Carrock Pollyanna Trophy | Open Ridden | |||
Champion | LUNESDALE AURORA | |||
Reserve | BRACKLINN DRAMBUIE | |||
The Toby Tankard | Champion Ridden | |||
Champion | LUNESDALE AURORA | |||
Reserve | GREENHOLME HOT ROD | |||
The Briar Trophy | Best Turned Out | |||
BANKSGATE CANDY | ||||
WHP CHAMPIONSHIP | ||||
Champion | LUNESDALE WAR DANCE | |||
Reserve | MURTHWAITE WINDRUSH | |||