35th BREED SHOW FOR REGISTERED FELL PONIES
Saturday 12 August 2006
Judges
Classes 1 – 7 & 22 Mrs D W Edwards
Classes 8 – 14 & 23 Mrs J Ward
Classes 15 – 18 Mrs P M Kell (Ludworth Ponies)
Classes 19 – 21 & 31 Mrs S A Clark
Classes 24 – 25 Mr R Ottink (Wildhoeve Ponies)
Class 26 Mrs S Collett
Classes 27 – 28 Mr A Smith (Bracklinn Ponies)
Class 29 Miss B Bell
Class 30 Mrs I Potter & Mrs J Harrison
Best Turned Out Pony and Rider Mrs D Earl
Class 1 |
Mare 4 – 7 years old (Mare with foal at foot not eligible) |
1st |
CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001 |
|
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow |
|
Mr D Crow |
2nd |
TOWNEND SHANDY FP3727f2002 |
|
S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Shula |
|
Mrs M Wilson |
3rd |
MURTHWAITE MAGIC MOMENT FP3852f2002 |
|
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Magic |
|
Mr T B Capstick |
CLASS 2 |
Mare 8 years old and upwards (Mare with foal at foot not eligible) |
1st |
MURTHWAITE MULAN FP3291f1998 |
|
S: Tebay Campbell Ton Victor, D: Greenholme Dusty |
|
Mr T B Capstick |
2nd |
GREENHOLME SASHA FP3281f1998 |
|
S: Greenholme Mikado, D: Greenholme Lilly |
|
Mrs I Potter |
3rd |
TOWNEND BETHANY FP2609 f1994 |
|
S: Heltondale Josh, D: Townend Bryony |
|
Mrs M Wilson |
CLASS 3 |
Mare 4 years old and upward with own filly foal at foot |
1st |
SEVERNVALE ROSIE FP3360 f1999 |
|
S: Heltondale Bobby, D: Bannerdale Dainty |
|
Mr G Guy |
2nd |
LUNESDALE LADY REBECCA FP3455 f2000 |
|
S: Rylstone Black Knight, D: Lunesdale Rebecca |
|
Mrs C A Morland |
3rd |
BRACKENBANK ROSIE FP3463 f2000 |
|
S: Sleddale Eddie, D: Brackenbank Primrose |
|
Mr & Mrs D Wilkinson |
CLASS 4 |
Filly Foal |
1st |
BRACKENBANK ROSEBUD f2006 |
|
S: Murthwaite Look at Me, D: Brackenbank Rosie |
|
Mr & Mrs D Wilkinson |
2nd |
SEVERNVALE GYPSY ROSE f2006 |
|
S: Greenholme Grey Bobby, D: Severnvale Rosie |
|
Mr G Guy |
3rd |
LUNESDALE AURORA f2006 |
|
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca |
|
Mrs C A Morland |
CLASS 5 |
Yearling Filly |
1st |
TOWNEND MARA FP4218 f2005 |
|
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Mulberry |
|
Mrs V Parr |
2nd |
BRACKLINN STELLA FP4177 f2005 |
|
S: Carrock I’m Yer Man, D: Bracklinn Glenda |
|
Mr A Smith |
3rd |
BRACKENBANK ROSANNA FP4182 f2005 |
|
S: Murthwaite Look at Me, D: Brackenbank Primrose |
|
Mr and Mrs D Wilkinson |
CLASS 6 |
Filly – 2 years old |
1st |
MURTHWAITE GEORGIE FP4112 f2004 |
|
S: Murthwaite Windrush, D: Murthwaite Irina |
|
Mr T B Capstick |
2nd |
BRACKENBANK SORREL FP4070 f2004 |
|
S: Murthwaite Look at Me, D: Brackenbank Princess |
|
Mr & Mrs D Wilkinson |
3rd |
RUNDALES KAY FP4022 f2004 |
|
S: Murthwaite Black Bobby, D: Rundales Blossom |
|
Mrs P H Hodgson |
CLASS 7 |
Filly – 3 years old |
1st |
MURTHWAITE PRINCESS FP3932f2003 |
|
S: Castle Hill Prince II, D: Heltondale Lucy X |
|
Mr T B Capstick |
2nd |
SLEDDALE ROSEBUD FP3894 f2003 |
|
S: Murthwaite Look at Me, D: Sleddale Rose XIII |
|
Mr D Crow |
3rd |
BRACKENBANK MAGGIE MAY FP3873 f2003 |
|
S: Tunstall Jake, D: Brackenbank Romany |
|
Mr & Mrs D Wilkinson |
CLASS 8 |
Gelding 4 – 7 years old |
1st |
SCOTGATE SPECTRUM FP51228G f2001 |
|
S: Towerview Spirit of Joy, D: Scotgate Sophie |
|
Miss T M Kirkby & Mr G H B Mallinson |
2nd |
WANSFELL TOBIAS FP70124G f2002 |
|
S: Heltondale Ted, D: Wansfell Tanya |
|
Miss H Mawrey |
3rd |
TARNBECK MONARCH II FP70052G f2002 |
|
S: Townend Samuel, D: Townend Lucy IV |
|
Mr T I & Mrs H Jones |
CLASS 9 |
Gelding 8 years and upwards |
1st |
HEDGETHORPE DUKE FP50804G f1998 |
|
S: Townend Duke III, D: Townend Blackberry |
|
Mrs S Hills |
2nd |
GREENFIELD POLLY’S LAD FP50907G f1998 |
|
S: Greenfield Gay Lad, D: Greenfield Rose (B) |
|
Mrs J Coates |
3rd |
FARLETON FORREST FP50852G f1998 |
|
S: Townend Midnight, D: Greenholme Marie |
|
Miss C Simpson |
CLASS 10 |
Mare 4 years old and upward with own colt foal at foot |
1st |
MURTHWAITE MAGIC FP2360 f1993 |
|
S: Heltondale Black Prince III, D: Tebay Magic |
|
Mr T B Capstick |
2nd |
TOWNEND SUGAR FP2897 f1996 |
|
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Shula |
|
Mr J Cockbain |
3rd |
GREENHOLME SAPPHIRE FP3556 f2000 |
|
S: Greenholme Mikado, D: Heltondale Mini |
|
Mr C Mallinson |
CLASS 11 |
Colt Foal |
1st |
CARROCK MIDNIGHT f2006 |
|
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Dawn II |
|
Mrs G M Cockbain |
2nd |
GREENHOLME COLT FOAL f2006 |
|
S: Lunesdale Redstart, D: Greenholme Susan |
|
Mr & Mrs W S Potter |
3rd |
MURTHWAITE RENOWN f2006 |
|
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Magic |
|
Mr T B Capstick |
CLASS 12 |
Yearling Colt or Gelding |
1st |
TOWNEND CANDYMAN FP70633C f2005 |
|
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Candy |
|
Mr J Whittam |
2nd |
GREENHOLME HEATHER MIST FP70688C f2005 |
|
S: Murthwaite Windrush, D: Greenholme White Heather |
|
Mr J M Rawlinson |
3rd |
BRACKENTHWAITE SOLO FP70576C f2005 |
|
S: Drybarrows Rusty, D: Peepings Moss Rose |
|
Mrs R Douglas |
CLASS 13 |
Gelding – 2 years old |
1st |
KERBECK DRUID’S FIRE FP70377G f2004 |
|
S: Townend Huey, D: Hades Hill Blossom II |
|
Miss G M Callister |
2nd |
KERBECK ROMANY’S FIRE FP70378G f2004 |
|
S: Townend Huey, D: Kerbeck Night Princess |
|
Mrs L Carson |
3rd |
BOWTHORNE BLACKWATCH FP70386G f2004 |
|
S: Lunesdale Blackwatch, D: Bowthorne Diane |
|
Mrs J Green |
CLASS 14 |
Gelding – 3 years old |
1st |
BRACKENTHWAITE JOSH FP70285G f2003 |
|
S: Waverhead Prince II, D: Peepings Moss Rose |
|
Miss A Douglas |
2nd |
FOGGY GILL JACK FP70287G f2003 |
|
S: Lunesdale Tarquin, D: Foggy Gill Rosy (B) |
|
Miss J Hopps |
3rd |
TOWNEND BEVIS FP70193G f2003 |
|
S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Bethany |
|
Miss J Webster |
CLASS 15 |
Riding Class for Geldings – 4 years old and upwards |
1st |
MURTHWAITE SARGE FP51107G f2000 |
|
S: Murthwaite Bross, D: Heltondale Lucy X |
|
Miss T Barlow Rider Miss T Barlow |
2nd |
LLANCLOUDY MOONSTONE FP51141G f2000 |
|
S: Goytvalley Magic Minstrel, D: Drybarrows Lilly |
|
Mrs H Parker Rider Miss J Cannon |
3rd |
LUNESDALE STORM CLOUD FP50924G f1999 |
|
S: Lunesdale Mountain Mist, D: Lunesdale Lily |
|
Mrs C Steadman Rider Miss B Lewis |
CLASS 16 |
Riding Class for Mares – 4 years old and upwards |
1st |
TOWNEND ECHO FP3356 f1999 |
|
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Candy IV |
|
Mrs S Burton Rider Miss E Burton |
2nd |
RAISBECK CASINO FP3481 f2000 |
|
S: Rylstone Black Knight, D: Lunesdale Frances |
|
Mrs D J Slack Rider Miss E Woolley |
3rd |
SHIRDLEYHILL TARA FP3039 f1997 |
|
S: Townend Jonty, D: Hiljon Black Magic |
|
Mrs J A Hill Rider Miss C Brooks |
CLASS 17 |
Riding Class for Ponies 4 years old and upwardsRidden by a boy or girl 12 years or under on the day of the show |
1st |
LUNESDALE STORM CLOUD FP50924G f1999 |
|
S: Lunesdale Mountain Mist, D: Lunesdale Lily |
|
Mrs C Steadman Rider Miss A Robinson |
2nd |
BRACKLINN JO-JO FP50985G f1999 |
|
S: Waverhead Rob II, D: Waterstolls Beauty II |
|
Mr R Savage Rider Miss C Savage |
CLASS 18 |
Riding Class for Ponies 4 years old and upwardsRidden by a boy or girl to be aged between 13 and 16 years on the day of the show |
1st |
TOWNEND ECHO FP3356 f1999 |
|
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Candy IV |
|
Mrs S Burton Rider Miss E Burton |
2nd |
SHIRDLEYHILL TARA FP3039 f1997 |
|
S: Townend Jonty, D: Hiljon Black Magic |
|
Mrs J A Hill Rider Miss C Brooks |
3rd |
LINNEL FERN FP3517 f2000 |
|
S: Drybarrows Rusty, D: Linnel Fair Surprise |
|
Miss E Woolley Rider Miss J Woolley |
CLASS 19 |
Ridden Veteran Class – Mare or Gelding to be 18 years or over |
1st |
GUARDS JOSEPH FP533G f1987 |
|
S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne |
|
Ms S Wardle Rider Ms S Wardle |
2nd |
TOWNEND BIGGLES FP438G f1987 |
|
S: Heltondale Duke IV, D: Townend Holly |
|
Miss J Webster Rider Miss J Webster |
3rd |
KERBECK SOLAR FIRE FP452G f1987 |
|
S: Frizington Duke, D: Greenfield Cobweb |
|
Mrs G Kilburn Rider Miss G Callister |
CLASS 20 |
Riding Class for Novice Geldings – 4 years old and upwards |
1st |
MURTHWAITE BRACKEN FP50978G f1999 |
|
S: Murthwaite Bross, D: Murthwaite Blossom |
|
Miss E Woolley Rider Miss E Woolley |
2nd |
INGLEGARTH HERBIE FP70566G f1996 |
|
S: Heltondale Lucky Lad II, D: Lownthwaite Current |
|
Miss N Forster Rider Miss N Forster |
3rd |
TOWNEND LUCIFER FP50776G f1998 |
|
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Lucy |
|
Mrs J & Miss I Coates Rider Miss J Moysey |
CLASS 21 |
Riding Class for Novice Mares – 4 years old and upwards |
1st |
LINNEL FERN FP3517 f2000 |
|
S: Drybarrows Rusty, D: Linnel Fair Surprise |
|
Miss E Woolley Rider Miss J Woolley |
2nd |
GRAYSONS ELIZABETH JUBILEE FP3755 f2002 |
|
S: Townend Duke III, D: Tunstall Polly |
|
Miss P Montgomery & Mrs M Williamson Rider Miss P Montgomery |
3rd |
MIDTOWN MINTY FP3209 f1998 |
|
S: Midtown Jack, D: Hardendale Jewel |
|
Mrs L A Norris Rider Mrs L A Norris |
CLASS 22 |
Mare Progeny |
1st |
TOWNEND SHULA |
|
Townend Sugar, Townend Sugar II, Townend Shandy |
|
Mrs M Wilson |
2nd |
BRACKENBANK PRIMROSE |
|
Brackenbank Rosie, Brackenbank Megan, Brackenbank Rosanna |
|
Mr & Mrs D Wilkinson |
CLASS 23 |
Stallion Progeny |
1st |
MURTHWAITE WINDRUSH |
|
Murthwaite Georgie, Murthwaite Sako, Murthwaite Greybird |
|
Mr T B Capstick |
2nd |
MURTHWAITE LOOK AT ME |
|
Murthwaite Magic Moment, Murthwaite Jubilee, Murthwaite Renown |
|
Mr T B Capstick |
3rd |
GREENHOLME MIKADO |
|
Greenholme Petal, Greenholme Susan, Greenholme Sasha |
|
Mr & Mrs W S Potter |
CLASS 24 |
Driving – Stallion, Mare or Gelding – 4 years old and upwards |
1st |
COPPYHILL SUZANNE FP2681 f1995 |
|
S: Heltondale Ted, D: Sleddale Holly |
|
Mrs C S Millard |
2nd |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C f1997 |
|
S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey |
|
Mr & Mrs G Guy Exhibitor Mr P Metcalfe |
3rd |
FARLETON FORREST FP50852G f1998 |
|
S: Townend Midnight, D: Greenholme Marie |
|
Miss C Simpson |
CLASS 25 |
Cone Driving |
1st |
ORTON HALL DENNIS FP51003G f1999 |
|
S: Towerview Spirit of Joy, D: Orton Hall Dusky |
|
Miss C Rawlinson |
2nd |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C f1997 |
|
S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey |
|
Mr & Mrs G Guy Exhibitor Mr P Metcalfe |
3rd |
COPPYHILL SUZANNE FP2681 f1995 |
|
S: Heltondale Ted, D: Sleddale Holly |
|
Mrs C S Millard |
CLASS 26 |
Handy Pony Competition |
Junior |
|
1st |
RUBY II FP70343 f1998 |
|
S: Ravenscairn Braw Lad, D: Kerbeck Night Fantasy |
|
Mrs S Field Rider Miss M Atkinson |
2nd |
KERBECK NIGHT MYSTERY FP1667 f1988 |
|
S: Uldale Black Raven, D: Townend Princess II |
|
Mrs M Dodd Rider S Messenger |
3rd |
LUNESDALE PRINCE HENRY FP50248G f1994 |
|
S: Lunesdale Henry, D: Lunesdale Princess |
|
Mr P Metcalfe Rider Miss A Robinson |
Senior |
|
1st |
GUARDS JOSEPH FP533G f1987 |
|
S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne |
|
Ms S Wardle Rider Ms S Wardle |
2nd |
INGLEGARTH HERBIE FP70566G f1996 |
|
S: Heltondale Lucky Lad II, D: Lownthwaite Current |
|
Miss N Forster Rider Miss N Forster |
3rd |
FARLETON FORREST FP50852G f1998 |
|
S: Townend Midnight, D: Greenholme Marie |
|
Miss C Simpson Rider Miss V Jenkins |
CLASS 27 |
Pony with the best set of feet (shod) – 3 years and upwards |
1st |
CATHVILBERT FP3382 f1999 |
|
S: Heltondale Bracken V, D: Boltonabbey Vivienne |
|
Mr G Richardson Blacksmith Mr R Taylor |
2nd |
FARLETON FREDDIE FP51244G f2001 |
|
S: Townend Samuel, D: Sleddale Lulu |
|
Miss C Simpson |
3rd |
RUBY II FP70343 f1998 |
|
S: Ravenscairn Braw Lad, D: Kerbeck Night Fantasy |
|
Mrs S Field |
CLASS 28 |
Pony with the best set of feet (never been shod) |
1st |
INGLEGARTH HERBIE FP70566G f1996 |
|
S: Heltondale Lucky Lad II, D: Lownthwaite Current |
|
Miss N Forster |
2nd |
BRACKENTHWAITE JOSH FP70285G f2003 |
|
S: Waverhead Prince II, D: Peepings Moss Rose |
|
Miss A Douglas |
3rd |
TOWNEND LUCIFER FP50776G f1998 |
|
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Lucy |
|
Mrs J & Miss I Coates |
CLASS 29 |
Young Handlers |
1st |
SHIRDLEYHILL TARA FP3039 f1997 |
|
S: Townend Jonty, D: Hiljon Black Magic |
|
Mrs J A Hill Handler Miss C Brooks |
2nd |
LUNESDALE PRINCE HENRY FP50248G f1994 |
|
S: Lunesdale Henry, D: Lunesdale Princess |
|
Mr P Metcalfe Handler Miss A Robinson |
3rd |
BARONSHILL BAILEY FP50864G f1998 |
|
S: Townend Duke III, D: Baronshill Eternal Flame |
|
Mrs L Thompson Handler Miss V Brooks |
CLASS 30 |
Fancy Dress |
1st |
ORTON HALL DENNIS FP51003G f1999 |
|
S: Towerview Spirit of Joy, D: Orton Hall Dusky |
|
Miss C Rawlinson S Pye |
2nd |
LOWNTHWAITE VELVET FP50055G f1992 |
|
S: Heltondale Duke IV, D: Church Farm Jennifer |
|
Miss K Brook |
|
And |
|
BRAELEES DUKE FP50524G f1996 |
|
S: Lownthwaite Gary, D: Braelees Melody |
|
Ms S A Murphy Miss C Trickett |
3rd |
CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001 |
|
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow |
|
Mr D Crow Miss R Jackson |
CLASS 31 |
Qualifying Class for Olympia |
1st |
TOWNEND HAMISH FP845G f1991 |
|
S: Heltondale Josh, D: Townend Heather |
|
Mrs S Peet Rider Miss A Houghton |
2nd |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C f1997 |
|
S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey |
|
Mr & Mrs G Guy Rider J Robinson |
3rd |
WAVERHEAD TED FP50817G f1998 |
|
S: Lownthwaite Gary, D: Waverhead Pearl |
|
Mrs A Edwards & Mrs S Hardy Rider Mrs A Edwards |
CHAMPIONSHIPS
|
|
Heltondale Lucy X Cup |
Best Filly of 3 years old bred by a registered native heath breeder |
|
MURTHWAITE PRINCESS |
McDonough Shield |
Oldest mare with own foal at foot |
|
MURTHWAITE MAGIC |
Lakeland Cup |
Best Pony 2 years old and under |
Champion |
TOWNEND CANDYMAN |
Reserve |
MURTHWAITE GEORGIE |
Shawfell Silhouette Memorial Cup |
Champion Foal |
Champion |
BRACKENBANK ROSEBUD |
Reserve |
CARROCK MIDNIGHT |
FPS Challenge Cup |
Best Filly or Gelding of 3 years old likely to make a good riding type |
Champion |
MURTHWAITE PRINCESS |
Reserve |
SLEDDALE ROSEBUD |
Farleton Trophy |
Champion Gelding of Classes 8 and 9 |
Champion |
SCOTGATE SPECTRUM |
Reserve |
HEDGETHORPE DUKE |
Alan Shuttleworth Trophy |
Champion Female Pony in Classes 1 – 3 and Class 10 |
Champion |
CASTLE HILL ROSE |
Reserve |
MURTHWAITE MULAN |
The Tufton Silver Challenge Trophy |
Supreme Champion Pony |
Champion |
CASTLE HILL ROSE |
The Jim Bell Memorial Trophy |
Reserve Supreme Champion Pony |
Reserve |
MURTHWAITE MULAN |
The Sylvia Mary McCosh Memorial Rose Bowl |
Breeder of the Champion Pony |
|
Mr D Crow |
|
|
RIDDEN CHAMPIONSHIPS
|
|
The Greenfield Memorial Trophy |
Novice Ridden |
Champion |
MURTHWAITE BRACKEN |
Reserve |
LINNEL FERN |
The Littletree Trophy |
Junior Ridden |
Champion |
TOWNEND ECHO |
Reserve |
LUNESDALE STORM CLOUD |
|
Open Ridden |
Champion |
TOWNEND ECHO |
Reserve |
RAISBECK CASINO |
The Toby Tankard |
Champion Ridden |
Champion |
TOWNEND ECHO |
Reserve |
RAISBECK CASINO |
The Briar Trophy |
Best Turned Out |
|
MURTHWAITE SARGE |
Veteran Gelding Shield |
Oldest Ridden Gelding |
|
GUARDS JOSEPH |
The Packway Bellman Trophy |
Most points in Riding, Driving & Handy Pony |
|
GUARDS JOSEPH |