FELL PONY SOCIETY SOUTHERN SHOW
Sunday, 11th September, 2005
Shotover House, Wheatley, Oxon. by kind permission of Sir John Miller
JUDGES:
Mrs J Ward Mrs G Cockbain Mr R Charlton: Ms D Spears Mr M Goddard Mrs S Reeves & friends |
Classes 1, 5, 8-10, 14, 17 Classes 2-4, 11, 13, 22, 15, 16, 18 Classes 6, 7, 19-21 Classes 24, 25, 26 32 Classes 31, 29
|
CLASS 1 |
Stallions 2 years and over |
|
|
1st |
66 Underwoods Icarus |
2nd |
32 Lownthwaite Merlin |
3rd |
28 Inglegarth Ferguson |
|
|
CLASS 2 |
Mares 4-8 |
1st |
57 Shepparton Kim |
2nd |
59 Shirdley Hill Tara |
3rd |
39 Meres Julie-Anne |
4th |
67 Underwoods Iolanthe |
5th |
18 Empire Majorette |
|
|
CLASS 3 |
Mares 9+ |
1st |
48 Old Mill Mystique |
2nd |
21 Hades Hill Fay |
3rd |
34 Ludworth Pixie |
4th |
30 Inholmes Blackberry |
|
|
CLASS 4 |
Brood Mare |
1st |
45 Murthwaite Julie |
2nd |
72 Wolds Cuckoo |
3rd |
23 Hazel of the Wolds |
4th |
70 Underwoods Miranda |
5th |
58 Shepparton Lucy Victoria |
|
|
|
Mare Champion (Brambleleigh Trophy): |
|
57 Shepparton Kim |
|
Reserve: 59 Shirdley Hill Tara |
CLASS 5 |
Foal |
1st |
12 Broxdown Barracus |
2nd |
38 Meres Jerome |
|
|
CLASS 6 |
Geldings 4-8 |
1st |
27 Hesworth Topaz |
2nd |
44 Murthwaite Briar |
3rd |
73 Wolds Swift |
4th |
51 Rundales Danny |
5th |
76 Studley Valentine |
6th |
29 Inholmes Bilberry |
|
|
CLASS 7 |
Geldings 9+ |
1st |
49 Picton Lucky Lord |
2nd |
49 Murthwaite Roly |
3rd |
61 Townend Badger |
4th |
25 Heltondale Lofty III |
|
|
|
Gelding Champion (Tarnbeck Trophy): |
|
27 Hesworth Topaz |
|
Reserve: 44 Murthwaite Briar |
|
|
CLASS 8 |
Yearling |
1st |
5 Bewcastle Blossom |
2nd |
17 Empire Grace |
3rd |
56 Shepparton Jimbo Lad |
|
|
CLASS 9 |
2 year old |
1st |
11 Brockledown Brown Velvet |
2nd |
22 Hardendale Liberty |
3rd |
55 Shepparton Felicity |
4th |
40 Meres Jupiter |
|
|
Class 10 |
3 year old Filly or Gelding |
1st |
63 Townend Whisper |
2nd |
70 Underwoods Miranda |
3rd |
58 Shepparton Lucy Victoria |
|
|
|
Youngstock Champion (Coltscroft Trophy): |
|
11 Brockledown Brown Velvet |
|
Reserve: 5 Bewcastle Blossom |
|
|
CLASS 11 |
Veteran |
1st |
7 Border Black Lady |
2nd |
24 Heltondale Lady III |
3rd |
23 Hazel of the Wolds |
4th |
54 Shepparton Alexandra |
|
|
CLASS 12 |
In-hand Pairs |
1st |
57 Shepparton Kim 59 Shirdley Hill Tara |
2nd |
29 Inholmes Bilberry 30 Inholmes Blackberry |
3rd |
23 Hazel of the Wolds 21 Hades Hill Fa |
|
|
|
Best turned out in-hand (Lowmoat Judy Trophy): |
|
28 Inglegarth Ferguson |
|
Reserve: Murthwaite Briar |
|
|
|
Best Bay or Brown in-hand (Heltondale V Rosebowl): 11 Brockledown Brown Velvet Reserve: Meres Julie-Ann |
|
|
|
In-hand Champion (FPS Trophy): 57 Shepparton Kim (& FPS Special rosette) Reserve: 59 Shirdley Hill Tara |
|
|
|
RIDDEN CLASSES |
CLASS 13 |
Stallion |
1st |
66 Underwoods Icarus |
2nd |
28 Inglegarth Ferguson |
|
|
CLASS 14 |
Mare |
1st |
35Lunesdale Velvet |
2nd |
50 Rosemere Hannah |
3rd |
59 Shirdley Hill Tara |
4th |
39 Meres Julie-Ann |
5th |
57 Shepparton Kim |
6th |
21 Hades Hill Fay |
|
|
CLASS 15 |
Gelding 4-8 years old |
1st |
27 Hesworth Topaz |
2nd |
73 Wolds Swift |
3rd |
53 Severvale Basil |
4th |
51 Rundales Danny |
5th |
29 Inholmes Bilberry |
6th |
74 Wolds Turnstone |
|
|
CLASS 16 |
Gelding 9 years old and over |
1st |
49 Picton Lucky Lord |
2nd |
31 Kerbeck Diamond Fire |
3rd |
25 Heltondale Lofty III |
4th |
46 Murthwaite Roly |
|
|
CLASS 17 |
Novice Ridden Mare |
1st |
67 Underwoods Iolanthe |
2nd |
30 Inholmes Blackberry |
3rd |
34 Ludworth Pixie |
4th |
72 Wolds Cuckoo |
|
|
CLASS 18 |
Novice Ridden Gelding |
1st |
53 Severnvale Basil |
2nd |
65 Underwoods Heathcliffe |
3rd |
73 Wolds Swift |
4th |
29 Inholmes Bilberry |
5th |
51 Rundales Danny |
6th |
69 Underwoods Kingfisher |
|
|
CLASS 19 |
Children’s ridden - led |
|
|
1st |
76 Studley Valentine |
2nd |
45 Murthwaite Julie |
3rd |
48 Old Mill Mystique |
4th |
13 Clandon Gabriella |
|
|
CLASS 20 |
Children’s ridden 6-12 years |
1st |
71 Wolds Capercaille |
2nd |
50 Rosemere Hannah |
3rd |
74 Wolds Turnstone |
4th |
26 Heltondale Ruby III |
|
|
CLASS 21 |
21. Children’s ridden – 13-16 years |
1st |
46 Murthwaite Roly |
|
|
|
Children’s Champion (Wolds Oriole Trophy)(& FPS Special): |
|
Wolds Capercaille |
|
Reserve: Murthwaite Roly |
|
|
|
Children’s Turnout (Lucky Boy of Flamville Memorial Shield): |
|
Wolds Capercaille |
|
Reserve: Murthwaite Roly |
|
|
CLASS 22 |
Ridden Veteren |
1st |
35 Lunesdale Velvet |
2nd |
24 Heltondale Lady VIII |
3rd |
71 Wolds Capercaille |
4th |
13 Clandon Gabriella |
5th |
26 Heltondale Ruby III |
|
|
CLASS 23 |
23. Ridden Pairs |
1st |
62 Townend Honour & 35 Lunesdale Velvet |
2nd |
26 Heltondale Ruby III & 30 Inholmes Blackberry |
3rd |
34 Ludworth Pixie & 48 Old Mill Mystique |
|
|
CLASS 24 |
Novice Working Hunter Pony |
1st |
53 Severnvale Basil |
2nd |
31 Kerbeck Diamnd Fire |
3rd |
50 Rosemere Hannah |
4th |
67 Underwoods Iolanthe |
5th |
13 Clandon Gabriella |
6th |
34 Ludworth Pixie |
|
|
CLASS 25 |
Intermediate Working Hunter Pony |
1st |
35 Lunesdale Velvet |
2nd |
27 Hesworth Topaz |
3rd |
31 Kerbeck Diamond Fire |
4th |
67 Underwoods Iolanthe |
5th |
24 Heltondale Lady VIII |
6th |
39 Meres Julie-Ann |
|
|
CLASS 26 |
Open Working Hunter Pony |
1st |
35 Lunesdale Velvet |
|
|
|
Working Hunter Pony Champion (Lynfield Trophy) (& FPS Special): 27 Hesworth Topaz Reserve: 35 Lunesdale Velvet |
|
|
CLASSS 27 |
Driving |
1st |
72 Wolds Cuckoo |
2nd |
21 Hades Hill Fay |
|
|
CLASSS 28 |
Cone Driving |
|
Cancelled |
|
|
CLASSS 29 |
Handy Pony |
1st |
71 Wolds Capercaille |
2nd |
50 Rosemere Hannah |
3rd |
48 Old Mill Mystique |
4th |
45 Murthwaite Julie |
5th |
62 Townend Honour II |
6th |
25 Heltondale Lofty III |
|
|
29 a |
Handy Pony suitable for registered disabled rider |
1st |
62 Townend Honour II |
|
|
CLASS 30 |
Fancy Dress |
|
1st 56 Shepparton Jimbo Lad |
|
2nd 54 Shepparton Alexandra |
|
3rd 26 Heltondale Ruby III |
|
4th 9 Brackenbank Ronan |
|
5th 48 Old Mill Mystique |
|
|
CLASS 31 |
Young Handler |
1st |
50 Rosemere Hannah |
2nd |
48 Old Mill Mystique |
3rd |
74 Wolds Turnstone |
4th |
34 Ludworth Pixie |
5th |
45 Murthwaite Julie |
6th |
75 Wolds Woodlark |
|
|
CLASS 32 |
Two Generations |
1st |
74 Wolds Turnstone |
2nd |
48 Old Mill Mystique |
3rd |
48a Old Mill Mystique |
4th |
62 Townend Honour II |
5th |
46 Murthwaite Roly |
6th |
13 Clandon Gabriella |
|
|
Ridden Champion (Heltondale Red Rose Trophy) (& FPS Special): 27 Hesworth Topaz Reserve (Rundales Danny Memorial Shield): 67 Underwoods Iolanthe
|
Ridden Turnout Champion (Bushby Rock Rose Trophy): 31 Kerbeck Diamond Fire Reserve: 72 Wolds Cuckoo
|
Best Non-black (Ridden): Wolds Golden Plover Memorial Trophy: 53 Severnvale Basil Reserve: 39 Meres Julie-Anne
|
Show Champion (Fell Pony Society Southern Show Trophy): 57 Shepparton Kim Reserve: 27 Hesworth Topaz |
Breeder of Show Champion (Longsdon Trophy): Mrs J Hill
|
Points Winner (Shilstone Rocks Blackberry Performance Trophy): Old Mill Mystique Reserve: 35 Lunesdale Velvet
|
Breeder of Points Winner (Averill Parker Memorial Trophy) Mrs Norris
|
Shepparton Versatility Challenge Trophy for driving, riding and in-hand: 21 Hades Hill Fay Reserve: 72 Wolds Cuckoo
|