FELL PONY SOCIETY SOUTHERN SHOW
Sunday, 12th September, 2004
Shotover House, Wheatley, Oxon.
by kind permission of Sir John Miller
JUDGES:
Mrs S Edwards: Classes 1, 5, 8-10, 14, 17
Mrs P Campbell: Classes 2-4, 11, 13, 18 22
Mrs P Randell: Classes 6, 7, 8,15, 16, 19-21
Mr M Goddard: Classes 24, 25, 26 32
Hugh and Elisabeth Marshall: Classes 31, 29
Mrs S Audley & family: Fancy
Dress
1. Stallions 2 years and over
1st 65 Stockclough Joseph 2nd 28 Llancloudy Gabriel
3rd 29 Lownthwaite Caithness 4th 18 Greenholme Tony
2. Mares 4-8
1st 71 Underwoods Iolanthe 2nd 62 Shirdley Hill Tara
3rd 35 Lunesdale Keely 4th 44 Meres Julie-Anne
5th 31 Lownthwaite Rheged 6th 26 Honeys Heather of
Quimper
3. Mares 9+
1st 70 Underwoods Fortune 2nd 57 Robbswater Ripple
3rd 68 Townend Honour II 4th 45 Meres Joker III
5th 85 Hades Hill Fay 6th 34 Ludworth Pixie
4. Brood Mare
1st 59 Severnvale Rosie 2nd 20 Hazel of the Wolds
3rd 33 Ludworth Mae 4th 79 Wolds Cuckoo
5th 64 Sprint Ghyll Bessie
Mare Champion (Brambleleigh Trophy): 59 Severnvale Rosie
Reserve: 71 Underwoods Iolanthe
5. Foal
1st 58 Severnvale Emily 2nd 6 Cowbridge Jack-the-
Lad
6. Geldings 4-8
1st 66 Studley Valentine 2nd 24 Hesworth Topaz
3rd 36 Lunesdale Major 4th 9 Dene Beau Bawbee
5th 82 Wolds Swift
7. Geldings 9+
1st 49 Murthwaite Roly 2nd 51 Owls Lucky Surprise
3rd 77 Wolds Black Grouse 4th 21 Heltondale Lofty III
Gelding Champion (Tarnbeck Trophy): Murthwaite Roly
Reserve: 66 Studley Valentine
8. Yearling
1st 47 Midtown Monty 2nd 2 Bamptonfair Flora
3rd 60 Shepparton Felicity
9. 2 year old
1st 61 Shepparton Lucy Victoria 2nd 73 Underwoods Miranda
3rd 46 Midtown Moment of Madness
10. 3 year old Filly or Gelding
1st 84 Wolds Woodlark 2nd 17 Greenholme Terry
Youngstock Champion (Coltscroft Trophy): 47 Midtown Monty
Reserve: 2 Bamptonfair Flora
11. Veteran
1st 74 Waverhead Black Magic 2nd 21 Hiljohn Black Magic
3rd 57 Robbswater Ripple 4th 20 Hazel of the Wolds
5th 19 Heltondale Delia III 6th 68 Townend Honour II
12. In-hand Pairs
1st Wolds Storm Petrel & Wolds Black Grouse
2nd Wolds Cuckoo & Shirdley Hill Tara
3rd Midtown Monty and Bamptonfair Flora
4th Wolds Capercaille & Meregill Merlin
5th Meres Joker III & Hazel of the Wolds
Best turned out in-hand (Lowmoat Judy Trophy): Lunesdale Major
Reserve: Murthwaite Roly
Best Bay or Brown in-hand (Heltondale V Rosebowl): Robbswater Ripple
Reserve: Murthwaite Roly
In-hand Champion (FPS Trophy): Severnvale Rosie (& FPS Special rosette)
Reserve: Waverhead Black Magic
RIDDEN CLASSES
14. Mare
1st 70 Underwoods Fortune 2nd 56 Rosemere Hannaf
3rd 81 Wolds Storm Petrel 4th 35 Lunesdale Keely
5th 44 Meres Julie-Anne 6th 26 Honeys Heather of
Quimper
15. Gelding 4-8 years old
1st 88 Waverhead Ted 2nd 36 Lunesdale Major
3rd 4 Buttondown Jack 4th 9 Dene Beau Bawbee
16. Gelding 9 years old and over
1st 49 Murthwaite Roly 2nd 21 Heltondale Lofty III
3rd 77 Wolds Black Grouse 4th 51 Owls Lucky Surprise
17. Novice Ridden Mare
1st 62 Shirdley Hill Tara 2nd 50 Old Mill Mystique
3rd 26 Honeys Heather of Quimper 4th 34 Ludworth Pixie
5th 23 Heltondale Ruby III 6th 42 Meadow Valley
Twilight
18. Novice Ridden Gelding
1st 36 Lunesdale Major 2nd 43 Meregill Merlin
3rd 4 Buttondown Jack 4th 82 Wolds Swift
5th 24 Hesworth Topaz 6th 66 Studley Valentine
19. Children’s ridden - led
1st 66 Studley Valentine
20. Children’s ridden 6-12 years
1st 78 Wolds Capercaille 2nd 83 Wolds Twite
3rd 80 Wolds Lapwing 4th 23 Heltondale Ruby III
21. Children’s ridden – 13-16 years
1st 81 Wolds Storm Petrel
Children’s Champion (Wolds Oriole Trophy)(& FPS Special):
Wolds Storm Petrel
Reserve: Wolds Capercaille
Children’s Turnout (Lucky Boy of Flamville Memorial Shield):
Wolds Storm Petrel
Reserve: Studley Valentine
22. Ridden Veteren
1st 30 Lownthwaite Hotshot 2nd 74 Waverhead Black
Magic
3rd 78 Wolds Capercaille 4th 83 Wolds Twite
5th 5 Clandon Gabriella 6th 80 Wolds Lapwing
|
23. Ridden Pairs
1st Wolds Black Grouse and Wolds Storm Petrel
2nd Wolds Capercaille and Meadow Valley Twilight
3rd Ludworth Pixie and Old Mill Mystique
4th Clandon Gabriella and Heltondale Ruby III
5th Wolds Lapwing and Wolds Twite
6th Shirdley Hill Tara and Murthwaite Roly
24. Novice Working Hunter Pony
1st 24 Hesworth Topaz 2nd 50 Old Mill Mystique
3rd 34 Ludworth Pixie 4th 5 Clandon Gabriella
5th = 42 Meadow Valley Twilight & 83 Wolds Twite
6th 80 Wolds Lapwing
25. Intermediate Working Hunter Pony
1st 70 Underwoods Fortune 2nd 50 Old Mill Mystique
26. Open Working Hunter Pony
1st 70 Underwoods Fortune
Working Hunter Pony Champion (Lynfield Trophy) (& FPS Special):
Hesworth Topaz
Reserve: Underwoods Fortune
27. Driving
1st 43 Meregill Merlin 2nd 51 Owls Lucky Surprise
3rd 32 Lucky of Hiljon 3rd = 1 Admergill Alexander
28. Cone Driving
Cancelled
29. Handy Pony
1st 56 Rosemere Hannah 2nd 50 Old Mill Mystique
3rd 77 Wolds Black Grouse
4th 68 Townend Honour 4th = 32 Lucky of Hiljon
6th 62 Shirdley Hill Tara
30. Fancy Dress
1st 50 Old Mill Mystique 2nd 5 Clandon Gabriella
3rd 83 Wolds Twite 4th 80 Wolds Lapwing
5th 42 Meadow Valley Twilight 6th 21 Heltondale Lofty III
6th = 78 Wolds Capercaille
31. Child Handler
1st 81 Wolds Storm Petrel 2nd 56 Rosemere Hannah
3rd 78 Wolds Capercaille 4th 80 Wolds Lapwing
4th = 83 Wolds Twite
6th 1 Admergill Alexander
32. Two Generations
1st 50 Old Mill Mystique 2nd 77 Wolds Black Grouse
3rd 12 Flechnie Major Rob 4th 5 Clandon Gabriella
5th 78 Wolds Capercaille 6th 26 Honeys Heather of
Quimper
Ridden Champion (Heltondale Red Rose Trophy)(& FPS Special): Waverhead Ted
Reserve: Waverhead Black Magic
Ridden Turnout Champion (Bushby Rock Rose Trophy):
Wolds Storm Petrel
Reserve: Waverhead Ted
Best Non-black Fell (Ridden) Wolds Golden Plover Memorial Trophy:
Murthwaite Roly
Reserve: Meres Julie-Anne
Best Non-black Fell (Ridden) Wolds Golden Plover
Memorial Trophy:
Murthwaite Roly
Show Champion (Fell Pony Society Southern Show Trophy):
Severnvale Rosie
Reserve: Waverhead Ted
Breeder of Show Champion (Longsdon Trophy): Mr G Guy
Supreme Champion Severnvale Rosie
Points Winner (Shilstone Rocks Blackberry Performance Trophy):
Old Mill Mystique
Reserve: Underwoods Fortune and Wolds Black Grouse
Breeder of Points Winner (Averill Parker Memorial Trophy)
Shepparton Versatility Challenge Trophy for driving, riding and in-hand:
Owl’s Lucky Surprise
Reserve: Lucky of Hiljon