38th BREED SHOW FOR REGISTERED FELL PONIES
Saturday 8 August 2009
Judges
Classes 1 – 7 & 22 Mr D Wilkinson (Brackenbank Ponies)
Classes 8 – 14 & 23 Mr G H B Mallinson (Hardendale Ponies)
Classes 15 – 18 Ms J Fairburn (Knockwood Ponies)
Classes 19 – 21 & 33 Mr C Richardson (Border Ponies)
Classes 24 – 25 Mrs J Atkinson
Class 26 Mrs M Murray (Baldersdale Ponies)
Class 27 & 28 Mr T Atkinson
Classes 29 - 31 Mr R B Charlton (Linnel Ponies)
Class 32 Mrs G Williamson (Tarnbeck Ponies)
Class 1 |
Mare 4 – 7 years old (Mare with foal at foot not eligible) |
1st |
MURTHWAITE MAGIC MOMENT FP3852 f2002 S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Magic Mr T B Capstick |
2nd |
MURTHWAITE DAWN CHORUS FP4288 f2005 S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Maydew Mr T B Capstick |
3rd |
CARLTONLIMA HARMONY FP3776 f2002 S: Heltondale Roamer II, D: Martindale Harmony Mr W Greene |
CLASS 2 |
Mare 8 years old and upwards (Mare with foal at foot not eligible) |
1st |
RAISBECK CASINO FP3481 f2000 S: Rylstone Black Knight, D: Lunesdale Frances Mrs D J Slack |
2nd |
RACKWOOD MAGIC FP3486 f2000 S: Heltondale Bonzo Boy, D: Rackwood Dawn Mrs E A Walker |
3rd |
WELLBROW LUCKY LADY FP3307 f1999 S: Wellbrow Royal Victor, D: Heltondale Lucky Girl V Mr A Thorpe |
CLASS 3 |
Mare 4 years old and upward with own filly foal at foot |
1st |
DALEWIN FERN FP3738 f2002 S: Lunesdale Tarquin, D: Dalewin Amy Mr E Winder |
2nd |
TOWNEND SUGAR FP2897 f1996 S: Drybarrows Jeff, D: Townend Shula Mr J W Cockbain |
3rd |
CARROCK PRINCESS FP4003 f2004 S: Heltondale Bonzo Boy, D: Carrock Pollyanna Mr R Relph-Briggs & Mrs E M Whittam |
CLASS 4 |
Filly Foal |
1st |
CARROCK FILLY FOAL f2009 S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Sugar Mr J W Cockbain |
2nd |
BIRKETTBANK POLLYANNA FP5041 f2009 S: Townend Huey, D: Carrock Princess Mr R Relph-Briggs & Mrs E M Whittam |
3rd |
GREENHOLME DORA FP4972 f2009 S: Greenholme Look At Me, D: Greenholme Nancy Miss R J Potter |
CLASS 5 |
Yearling Filly |
1st |
BLUEMOUNTAIN SHOW ME FP4953 f2008 S: Murthwaite Ice Man, D: Heltondale Dainty VII Mr T B Capstick |
2nd |
BRACKLINN STEFFI FP4783 f2008 S: Carrock I’m Yer Man, D: Drybarrows Jillian Mr A Smith |
3rd |
WELLBROW BLACK BESS FP4849 f2008 S: Wellbrow Leo, D: Wellbrow Rosland Mr A Thorpe |
CLASS 6 |
Filly – 2 years old |
1st |
BRACKLINN NORAH FP4584 f2007 S: Carrock I’m Yer Man, D: Bracklinn Black Beauty Mr A Smith |
2nd |
MURTHWAITE DIAMOND FP4709 f2007 S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Gem Mr T B Capstick |
3rd |
HELTONDALE BONNY LASS VI FP4580 f2007 S: Murthwaite Look At Me, D: Heltondale Bonny III Miss S Greene |
CLASS 7 |
Filly – 3 years old |
1st |
GREENHOLME AMIE GOOD UN FP4509 f2006 S: Murthwaite Look At Me, D: Greenholme Petal Miss R J Potter |
2nd |
MURTHWAITE ALICE FP4459 f2006 S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Prim (B) Mr T B Capstick |
3rd |
CARROCK PETAL FP4387 f2006 S: Castle Hill Bellman, D: Sleddale Wild Rose III Mr J M Rawlinson |
CLASS 8 |
Gelding 4 – 7 years old |
1st |
GREENHOLME YABADABADOO FP70685G* f2005 S: Murthwaite Windrush, D: Heltondale Poppy Mr P Metcalfe & Mrs J Robinson |
2nd |
HOLLING WILKIE FP70569G f2005 S: Greenholme Ringo, D: Holling Queenie Williamson Family |
3rd |
CARROCK WHODATHOWTIT FP70174G f2003 S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Sugar Miss C Richardson |
CLASS 9 |
Gelding 8 years and upwards |
1st |
TOWERVIEW SHADOWFAX FP50265G f1994 S: Whitburn Major Tom, D: Midtown Joy Mrs M Catterall |
2nd |
TUNSTALL BILL FP50386G f1995 S: Murthwaite Victor, D: Robbswater Ripple Miss A Sunter |
3rd |
TOWNEND LUCIFER FP50776G f1998 S: Drybarrows Jeff, D: Townend Lucy Mrs J Coates |
CLASS 10 |
Mare 4 years old and upward with own colt foal at foot |
1st |
HELTONDALE BONNY GIRL FP3595 f2001 S: Tebay Campbell Ton Victor, D: Heltondale Bonny III Mr T B Capstick |
2nd |
GREENHOLME VICKY FP70330 f2003 S: Severnvale Grey Bobby, D: Greenholme Bonny Mr F Cowings |
3rd |
TARNBECK SHANIA FP3943 f2003 S: Townend Samuel, D: Tarnbeck Sheba Williamson Family |
CLASS 11 |
Colt Foal |
1st |
SALISBURY FREDDIE FP71387C f2009 S: Greenholme Warrior, D: Greenholme Vicky Mr F Cowings |
2nd |
GREENHOLME DANNY BOY II FP71369C f2009 S: Greenholme Yabadabadoo, D: Greenholme Petal Miss R J Potter |
3rd |
MURTHWAITE ALFIE FP71387C f2009 S: Murthwaite Look At Me, D: Heltondale Bonny Girl Mr T B Capstick |
CLASS 12 |
Yearling Colt or Gelding |
1st |
TOWNEND STEVIE FP71200C f2008 S: Castle Hill Bellman, D: Townend Eve Mrs G M Cockbain |
2nd |
BRACKENTHWAITE DUKE FP71222C f2008 S: Lownthwaite Gary, D: Brackenthwaite Ebonnie Mr R Relph-Briggs |
3rd |
BANKSGATE JOHNNY DORAN FP71327C f2008 S: Murthwaite Windrush, D: Rackwood Beauty A & E D Ashcroft |
CLASS 13 |
Gelding – 2 years old |
1st |
KERBECK RAVEN’S FIRE FP71026G f2007 S: Townend Huey, D: Hades Hill Blossom II Ms L Murphy-Smith |
2nd |
WELLBROW ADAM FP70968G f2007 S: Wellbrow Leo, D: Wellbrow Ruth Miss H Graham |
CLASS 14 |
Gelding – 3 years old |
1st |
LINNEL WANDERER FP70753G f2006 S: Linnel Reynard, D: Waverhead Petal Miss L Huschka |
2nd |
BANKSGATE CRACKERJACK FP70896G f2006 S: Banksgate Jackdaw, D: Townend Candytuft II A & E D Ashcroft |
CLASS 15 |
Riding Class for Geldings – 4 years old and upwards |
1st |
BRACKLINN JO-JO FP50985G f1999 S: Waverhead Rob II, D: Waterstolls Beauty II Miss C Savage Rider Miss C Savage |
2nd |
GREENHOLME DUKE FP70487G f2004 S: Townend Duke III, D: Greenholme Lilly Mrs J McGuinness Rider Mrs J McGuinness |
3rd |
HEDGETHORPE MAJOR GENERAL FP51233G f2001 S: Severnvale Hector, D: Townend Blackberry Mrs N J Lees Rider Miss J Lees |
CLASS 16 |
Riding Class for Mares – 4 years old and upwards |
1st |
CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001 S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow Miss C Crow Rider Miss C Savage |
2nd |
STENNERSKEUGH FRANCES II FP3650 f2001 S: Lunesdale Tarquin, D: Stennerskeugh Frances Mrs J Woolley Rider Miss E Woolley |
3rd |
GREENHOLME SAPPHIRE FP3556 f2000 S: Greenholme Mikado, D: Heltondale Mini Mr D Welch Rider Mrs L Welch |
CLASS 17 |
Riding Class for Ponies 4 years old and upwards Ridden by a boy or girl 13 years or under on the day of the show |
1st |
CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001 S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow Miss C Crow Rider Miss C Savage (13) |
2nd |
MERES JAVLIN FP70262G f2003 S: Lownthwaite Merlin, D: Sleddale Beauty XXVI Mr P Saunders Rider Miss A Metcalfe (11) |
3rd |
WOLDS RED KITE FP4187 f2005 S: Underwoods Icarus, D: Wolds Laverock Miss S Jackson Rider Miss N Jackson (12) |
CLASS 18 |
Riding Class for Ponies 4 years old and upwardsRidden by a boy or girl to be aged 14 or over and not to have attained their 18th birthday before 1 January in current year. |
1st |
GREENHOLME YABADABADOO FP70685G* f2005 S: Murthwaite Windrush, D: Heltondale Poppy Mr P Metcalfe & Mrs J Robinson Rider Miss A Robinson (14) |
2nd |
SPENRUSS FLIGHT FP2901 f1996 S: Heltondale Rob II, D: Lune Valley Heidi Mrs S Clowes Rider Miss A Clowes (14) |
3rd |
BRACKENBANK ROSANNA FP4182 f2005 S: Murthwaite Look At Me, D: Brackenbank Primrose Mr & Mrs D Wilkinson Rider Miss M Brennand (17) |
CLASS 19 |
Ridden Veteran Class – Mare or Gelding to be 18 years or over |
1st |
GUARDS JOSEPH FP533G f1987 S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne Ms S Wardle Rider Ms S Wardle |
2nd |
KERBECK NIGHT SERENADE FP1779* f1989 S: Frizington Duke, D: Sleddale Rosemary III Mrs C H Robinson Rider Miss A Messenger |
3rd |
KERBECK NIGHT MYSTERY FP1667* f1988 S: Uldale Black Raven, D: Townend Princess II Mrs C H Robinson Rider S Messenger |
CLASS 20 |
Riding Class for Novice Geldings – 4 years old and upwards |
1st |
GREENHOLME YABADABADOO FP70685G* f2005 S: Murthwaite Windrush, D: Heltondale Poppy Mr P Metcalfe & Mrs J Robinson Rider Miss A Robinson |
2nd |
CARROCK WHODATHOWTIT FP70174G f2003 S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Sugar Miss C Richardson Rider Miss C Richardson |
3rd |
DARRENVALE DANDY FP51041G f1999 S: Heltondale Mountain Mist II, D: Midtown Joy Mrs J Taylor Rider Mrs J Taylor |
CLASS 21 |
Riding Class for Novice Mares – 4 years old and upwards |
1st |
LINNEL DAMSEL II FP4017 f2004 S: Drybarrows Rusty, D: Dene Dainty Damsel Mr & Mrs R B Charlton Rider Mrs S Charlton |
2nd |
STENNERKEUGH CLARA MO II FP70293 f2003 S: Lunesdale Tarquin, D: Stennerskeugh Clara Miss E Woolley Rider Miss P Dawson-Coates |
3rd |
SPENRUSS FLIGHT FP2901 f1996 S: Heltondale Rob II, D: Lune Valley Heidi Mrs S Clowes Rider Miss A Clowes |
CLASS 22 |
Mare Progeny |
1st |
GREENHOLME VICKY Salisbury Harry, Salisbury Freddie, Salisbury Pippa Mr F Cowings |
CLASS 23 |
Stallion Progeny |
1st |
MURTHWAITE LOOK AT ME Murthwaite Dawn Chorus, Murthwaite Magic Moment, Murthwaite Diamond Mr T B Capstick |
2nd |
CARROCK I’M YER MAN Bracklinn Steffi, Bracklinn Norah, Bracklinn Isla Messrs Smith |
3rd |
CASTLE HILL BELLMAN Townend Eden, Townend Daydream, Townend Damson II Mrs M Wilson |
CLASS 24 |
Driving – Stallion, Mare or Gelding – 4 years old and upwards |
1st |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C* f1997 S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey Mr G Guy & Mr P Metcalfe Exhibitor Mr P Metcalfe |
2nd |
ORTON HALL DENNIS FP51003G* f1999 S: Towerview Spirit of Joy, D: Orton Hall Dusky Mr J M Rawlinson |
3rd |
LOWNTHWAITE FINGER PRINT FP4050 f2004 S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Bramble Miss A W Morton |
CLASS 25 |
Cone Driving |
1st |
ORTON HALL DENNIS FP51003G* f1999 S: Towerview Spirit of Joy, D: Orton Hall Dusky Mr J M Rawlinson |
2nd |
CATHVILBERT FP3382 f1999 S: Heltondale Bracken V, D: Boltonabbey Vivienne Mr G Richardson |
3rd |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C* f1997 S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey Mr & Mrs G Guy Exhibitor Mr P Metcalfe |
CLASS 26 |
Style and Performance |
Overall |
|
1st |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C* f1997 S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey Mr G Guy & Mr P Metcalfe Rider Mrs J Robinson |
2nd |
GREENHOLME WARBLER FP70489C* f2004 S: Linnel Reynard, D: Tebay Duchess Mr G Guy & Mr P Metcalfe Rider Mrs J Robinson |
3rd |
JESSE BLUE FP3397* f1998 S: Tarnmoor Prince, D: Hetty (B) Miss E Smith Rider Miss E Smith |
Senior |
|
1st |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C* f1997 S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey Mr G Guy & Mr P Metcalfe Rider Mrs J Robinson |
2nd |
GREENHOLME WARBLER FP70489C* f2004 S: Linnel Reynard, D: Tebay Duchess Mr G Guy & Mr P Metcalfe Rider Mrs J Robinson |
3rd |
JESSE BLUE FP3397* f1998 S: Tarnmoor Prince, D: Hetty (B) Miss E Smith Rider Miss E Smith |
Junior |
|
1st |
GREENHOLME WHITE HEATHER FP3416 f1999 S: Greenholme Mikado, D: Greenholme Lilly Mrs H Hillman Rider Miss A Robinson |
2nd |
BRACKLINN JO-JO FP50985G f1999 S: Waverhead Rob II, D: Waterstolls Beauty II Miss C Savage Rider Miss C Savage |
3rd = |
KERBECK NIGHT SERENADE FP1779* f1989 S: Frizington Duke, D: Sleddale Rosemary III Mrs C H Robinson Rider Miss A Messenger |
3rd = |
KERBECK NIGHT MYSTERY FP1667* f1988 S: Uldale Black Raven, D: Townend Princess II Mrs C H Robinson Rider S Messenger |
CLASS 27 |
Pony with the best set of feet (Shod) |
1st |
DARRENVALE KATIE FP2924 f1996 S: Lunesdale Mountain Mist, D: Darrenvale Rebecca Mrs D Vychinski Farrier Mr G Holt |
2nd |
GREENHOLME SAPPHIRE FP3556 f2000 S: Greenholme Mikado, D: Heltondale Mini Mr D Welch Farrier Mr D Welch |
3rd |
CATHVILBERT FP3382 f1999 S: Heltondale Bracken V, D: Boltonabbey Vivienne Mr G Richardson Farrier Mr J Parkinson |
CLASS 28 |
Pony with the best set of feet (never been shod) |
1st |
DRYBARROWS MISTLETOE FP3797 f2002 S: Castle Hill Prince II, D: Heltondale Heather Bell III Miss I Slack |
2nd |
GREENFIELD POLLY’S LAD FP50907G f1998 S: Greenfield Gay Lad, D: Greenfield Rose (B) Mrs J Coates |
3rd |
FARLETON FERN FP4918 f2008 S: Castle Hill Bellman, D: Townend Dusk II Miss C Simpson |
CLASS 29 |
Lead Rein |
1st |
TOWNEND SUGAR II FP3378 f1999 S: Drybarrows Jeff, D: Townend Shula Mrs P Randell Rider Molly Hale (8)
|
2nd |
BRACKENBANK ROMANY FP3006 f1997 S: Waverhead Prince II, D: Brackenbank Mayblossom Mr & Mrs D Wilkinson Rider Megan Wilkinson (9)
|
CLASS 30 |
First Ridden |
1st |
WOLDS RED KITE FP4187 f2005 S: Underwoods Icarus, D: Wolds Laverock Miss S Jackson Rider Nicola Jackson (12) |
2nd |
SPENRUSS FLIGHT FP2901 f1996 S: Heltondale Rob II, D: Lune Valley Heidi Mrs S Clowes Rider Anna Clowes (14) |
3rd |
MERES JAVLIN FP70262G f2003 S: Lownthwaite Merlin, D: Sleddale Beauty XXVI Mr P Saunders Rider Anna Metcalfe (11) |
CLASS 31 |
Young Handlers |
Under 13 years |
|
1st |
GREENHOLME YVONNE FP4273 f2005 S: Murthwaite Windrush, D: Greenholme Romance Mrs C Saunders Handler Anna Metcalfe (11) |
2nd |
WOLDS RED KITE FP4187 f2005 S: Underwoods Icarus, D: Wolds Laverock Miss S Jackson Handler Nicola Jackson (12) |
3rd |
TUNSTALL BILL FP50386G f1995 S: Murthwaite Victor, D: Robbswater Ripple Miss A Sunter Handler Eden Marshall (11) |
13 years and over |
|
1st |
WELLBROW LUCKY LADY FP3307 f1999 S: Wellbrow Royal Victor, D: Heltondale Lucky Girl V Mr A Thorpe Handler Gemma Thorpe (15) |
2nd |
GUARDS JOSEPH FP533G f1987 S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne Ms S Wardle Handler Helen Bowman (18) |
3rd |
KERBECK NIGHT MYSTERY FP1667* f1988 S: Uldale Black Raven, D: Townend Princess II Mrs C H Robinson Handler S Messenger (14) |
CLASS 32 |
Fancy Dress |
1st |
LUNESDALE LIMELIGHT FP3113 f1997 S: Lunesdale Henry, D: Lunesdale Darkie II Mr J M Rawlinson Exhibitor Samantha Pye |
2nd |
TOWNEND SUGAR II FP3378 f1999 S: Drybarrows Jeff, D: Townend Shula Mrs P Randell Exhibitors Hale Family |
3rd |
BRACKENBANK ROMANY FP3006 f1997 S: Waverhead Prince II, D: Brackenbank Mayblossom Mr & Mrs D Wilkinson Exhibitor Megan Wilkinson |
CLASS 33 |
Qualifying Class for Olympia |
1st |
STENNERSKEUGH FRANCES II FP3650 f2001 S: Lunesdale Tarquin, D: Stennerskeugh Frances Mrs J Woolley Rider Miss E Woolley |
2nd |
UNDERWOODS JACKDAW FP50916G f1999 S: Border Black Prince, D: Tebay Pauline Mrs V Jefkins Rider J Farrell |
3rd |
CARROCK I’M YER MAN FP51327C* f2002 S: Castle Hill Jerry, D: Townend Sugar Mr A Smith Rider C Macmillan |
CHAMPIONSHIPS |
|
Heltondale Lucy X Cup |
Best Filly of 3 years old bred by a registered native heath breeder |
|
GREENHOLME AMIE GOOD UN |
McDonough Shield |
Oldest mare with own foal at foot |
|
KERBECK NIGHT SONNET |
Lakeland Cup |
Best Pony 2 years old and under |
Champion |
BLUEMOUNTAIN SHOW ME |
Reserve |
BRACKLINN NORAH |
Shawfell Silhouette Memorial Cup |
Champion Foal |
Champion |
CARROCK FILLY FOAL |
Reserve |
SALISBURY FREDDIE |
FPS Challenge Cup |
Best Filly or Gelding of 3 years old likely to make a good riding type |
Champion |
GREENHOLME AMIE GOOD UN |
Farleton Trophy |
Champion Gelding of Classes 8 and 9 |
Champion |
GREENHOLME YABADABADOO |
Reserve |
TOWERVIEW SHADOWFAX |
Alan Shuttleworth Trophy |
Champion Female Pony in Classes 1 – 3 and Class 10 |
Champion |
MURTHWAITE MAGIC MOMENT |
Reserve |
MURTHWAITE DAWN CHORUS |
The Tufton Silver Challenge Trophy |
Supreme Champion Pony |
Champion |
MURTHWAITE MAGIC MOMENT |
The Jim Bell Memorial Trophy |
Reserve Supreme Champion Pony |
Reserve |
GREENHOLME AMIE GOOD UN |
The Sylvia Mary McCosh Memorial Rose Bowl |
Breeder of the Champion Pony |
|
Mr T B Capstick |
RIDDEN CHAMPIONSHIPS |
|
The Greenfield Memorial Trophy |
Novice Ridden |
Champion |
GREENHOLME YABADABADOO |
Reserve |
LINNEL DAMSEL II |
The Littletree Trophy |
Junior Ridden |
Champion |
GREENHOLME YABADABADOO |
Reserve |
CASTLE HILL ROSE |
The Carrock Pollyanna Trophy |
Open Ridden |
Champion |
CASTLE HILL ROSE |
Reserve |
STENNERSKEUGH FRANCES II |
The Toby Tankard |
Champion Ridden |
Champion |
STENNERSKEUGH FRANCES II |
Reserve |
LINNEL DAMSEL II |
NPS Silver Medal Rosette |
STENNERSKEUGH FRANCES II |
The Briar Trophy |
Best Turned Out |
|
DENE DECORIS |
Veteran Gelding Shield |
Oldest Ridden Gelding |
|
GUARDS JOSEPH |
The Packway Bellman Trophy |
Most points in Riding, Driving & Handy Pony |
|
SEVERNVALE GREY BOBBY |