37th BREED SHOW FOR REGISTERED FELL PONIES
Saturday 9 August 2008
Judges
Classes 1 – 7 & 22 Mr J Hunter (Pikestone Ponies)
Classes 8 – 14 & 23 Ms G Callister (Threapland Ponies)
Classes 15 – 18 Mrs R Eastwood (Gowbarrow Ponies)
Classes 19 – 21 & 32 Mr J D Lee
Classes 24 – 25 Mr C Parker
Class 26 Mrs P Bonnick
Class 27 Mr C Armstrong
Classes 28 & 29 Mr J Britton
Class 30 Mr M Goddard (Bewcastle Ponies)
Class 31 Mrs A A D Newall
Best Turned Out Pony and Rider Mr C Armstrong
Class 1 |
Mare 4 – 7 years old (Mare with foal at foot not eligible) |
1st |
CARLTONLIMA HARMONY FP3776 f2002 S: Heltondale Roamer II, D: Martindale Harmony Mr P & Mrs E Greene |
2nd |
CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001 S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow Miss C Crow |
3rd |
TOWNEND EDEN FP4026 f2004 S: Castle Hill Bellman, D: Townend Candy IV Mrs M Wilson |
CLASS 2 |
Mare 8 years old and upwards (Mare with foal at foot not eligible) |
1st |
HELTONDALE MISTY IV FP2878 f1996 S: Tebay Campbell Ton Victor, D: Greenholme Dusty Mr T B Capstick |
2nd |
GREENHOLME PETAL FP3063 f1997 S: Greenholme Mikado, D: Greenholme Jacklynne Miss R J Potter |
3rd |
LUNESDALE EVENING STAR FP2720 f1995 S: Lunesdale Henry, D: Black Beauty (B) Mrs C A Morland |
CLASS 3 |
Mare 4 years old and upward with own filly foal at foot |
1st |
MURTHWAITE MAGIC MOMENT FP3852 f2002 S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Magic Mr T B Capstick |
2nd |
MURTHWAITE CLOUD FP3566f2000 S: Murthwaite Bross, D: Greenholme Jess Mr T B Capstick |
3rd |
CARROCK PRINCESS FP4003 f2004 S: Heltondale Bonzo Boy, D: Carrock Pollyanna Mr R Relph-Briggs & Mrs E M Whittam |
CLASS 4 |
Filly Foal |
1st |
GREENHOLME CAITLIN f2008 S: Greenholme Look At Me, D: Greenholme Wishful Miss R J Potter |
2nd |
MURTHWAITE FILLY FOAL f2008 S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Cloud Mr T B Capstick |
3rd |
MURTHWAITE FILLY FOAL f2008 S: Linnel Reynard, D: Murthwaite Magic Moment Mr T B Capstick |
CLASS 5 |
Yearling Filly |
1st |
WELLBROW ARUNA FP4628 f2007 S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Lucky Lass Mr A Thorpe |
2nd |
WELLBROW ALMA FP4590 f2007 S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Pollyanna Miss M Hall |
3rd |
BANKSGATE AISLING FP4537 f2007 S: Banksgate Jackdaw, D: Townend Candytuft II A & E D Ashcroft |
CLASS 6 |
Filly – 2 years old |
1st |
BANKSGATE GALWAY GIRL FP4520 f2006 S: Townend Rally, D: Banksgate Bonny Lass Mr A Ashcroft |
2nd |
BYBECK GRACIE FP4383 f2006 S: Murthwaite Bracken, D: Baronshill Eternal Flame Mrs H M Roberts |
3rd |
RACKWOOD MELODY FP4418 f2006 S: Bishopdale Duke, D: Rackwood Maydew Mrs E A Walker |
CLASS 7 |
Filly – 3 years old |
1st |
MURTHWAITE BRACKEN’S LASS FP4291 f2005 S: Murthwaite Bracken, D: Murthwaite Irina (B) Mr T B Capstick |
2nd |
BRACKLINN STELLA FP4177 f2005 S: Carrock I’m Yer Man, D: Bracklinn Glenda Mr A Smith |
3rd |
BRACKENBANK ROSANNA FP4182 f2005 S: Murthwaite Look At Me, D: Brackenbank Primrose Mr & Mrs D Wilkinson |
CLASS 8 |
Gelding 4 – 7 years old |
1st |
FARLETON FREDDIE FP51244G f2001 S: Townend Samuel, D: Sleddale Lulu Miss C Simpson |
2nd |
TOWNEND MOONSHADOW II FP70140G f2003 S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Dusk II Ms P Montgomery & Mrs M Williamson |
3rd |
GREENHOLME DUKE FP70487G f2004 S: Townend Duke III, D: Greenholme Lilly Mrs J McGuinness |
CLASS 9 |
Gelding 8 years and upwards |
1st |
LUDWORTH MAJOR FP50963G* f1999 S: Heltondale Bonzo Boy, D: Ludworth Rosalyn Mrs J Birch |
2nd |
GUARDS JOSEPH FP533G f1987 S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne Ms S Wardle |
3rd |
DARRENVALE DANDY FP51041G f1999 S: Heltondale Mountain Mist II, D: Midtown Joy Mrs J Taylor |
CLASS 10 |
Mare 4 years old and upward with own colt foal at foot |
1st |
LUNESDALE LADY REBECCA FP3455 f2000 S: Rylstone Black Knight, D: Lunesdale Rebecca Mrs C A Morland |
2nd |
TOWNEND SUGAR FP2897 f1996 S: Drybarrows Jeff, D: Townend Shula Mr J W Cockbain |
3rd |
BRACKENBANK ROSIE FP3463 f2000 S: Sleddale Eddie, D: Brackenbank Primrose Mr & Mrs D Wilkinson |
CLASS 11 |
Colt Foal |
1st |
LUNESDALE WAR CRY FP71129C f2008 S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Lady Rebecca Mrs C A Morland |
2nd |
BRACKENBANK FLASH HARRY f2008 S: Murthwaite Look At Me, D: Brackenbank Rosie Mr & Mrs D Wilkinson |
3rd |
THORNBECK SOLITAIRE FP71126C f2008 S: Greenholme Heather Mist, D: Thornbeck Crystal Mr J M Rawlinson |
CLASS 12 |
Yearling Colt or Gelding |
1st |
BRACKLINN JACKPOT FP71036C f2007 S: Carrock I’m Yer Man, D: Southolme Beauty Mr & Mrs I Smith
|
2nd |
SEVERNVALE HEREWARD FP70958C f2007 S: Greenholme Warbler, D: Bishopdale Bramble Mr G Guy |
3rd |
TOWNEND ROCKY FP71049C f2007 S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Hope Miss C Savage |
CLASS 13 |
Gelding – 2 years old |
1st |
KERBECK FIRE QUEST FP70819G f2006 S: Townend Huey, D: Kerbeck Night Gypsy Miss C Nowell |
2nd |
BRIAR FP70888G f2006 S: Lownthwaite Gary, D: Border Rambling Rose Ms R Dalton |
3rd |
LINNEL WANDERER FP70753G f2006 S: Linnel Reynard, D: Waverhead Petal Miss L Huschka |
CLASS 14 |
Gelding – 3 years old |
1st |
CARGENWATER DANCING DARIUS FP70724G f2005 S: Bishopdale Duke, D: Heltondale Dolly VIII Mr & Mrs G H B Mallinson |
2nd |
DALEWIN INSTRUCTOR FP70652G f2005 S: Bishopdale Duke, D: Heltondale Dolly VIII Mr J M Rawlinson |
3rd |
LEO FP70620G f2005 S: Tunstall Jake, D: Rundales Betty Miss C Nowell |
CLASS 15 |
Riding Class for Geldings – 4 years old and upwards |
1st |
CASTLE HILL GLEN FP50749G f1997 S: Lunesdale Jerry, D: Heltondale White Heather Miss C Holmes Rider Miss B Ford |
2nd |
MURTHWAITE SARGE FP51107G f2000 S: Murthwaite Bross, D: Heltondale Lucy X Miss T Barlow Rider Miss T Barlow |
3rd |
TOWNEND MOONSHADOW II FP70140G f2003 S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Dusk II Ms P Montgomery & Mrs M Williamson Rider Ms P Montgomery |
CLASS 16 |
Riding Class for Mares – 4 years old and upwards |
1st |
TOWNEND RUFFLE FP2611 f1994 S: Heltondale Josh, D: Townend Truffle II Williamson Family Rider Miss J Williamson |
2nd |
STENNERSKEUGH FRANCES II FP3650 f2001 S: Lunesdale Tarquin, D: Stennerskeugh Frances Mrs J Woolley Rider Miss E Woolley |
3rd |
GREENHOLME SAPPHIRE FP3556 f2000 S: Greenholme Mikado, D: Heltondale Mini Mr D Welch Rider Mrs L Welch |
CLASS 17 |
Riding Class for Ponies 4 years old and upwards Ridden by a boy or girl 13 years or under on the day of the show |
1st |
BRACKLINN JO-JO FP50985G f1999 S: Waverhead Rob II, D: Waterstolls Beauty II Miss C Savage Rider Miss C Savage |
2nd |
SCOTGATE SPECTRUM FP51228G f2001 S: Towerview Spirit of Joy, D: Scotgate Sophie Mr & Mrs G H B Mallinson Rider Miss N Jackson |
3rd |
DENE DANAE FP2735* f1995 S: Waverhead Prince II, D: Dene Damaris Miss G Gibson Rider E McLoughlin |
CLASS 18 |
Riding Class for Ponies 4 years old and upwardsRidden by a boy or girl to be aged 14 or over and not to have attained their 18th birthday before 1 January in current year. |
1st |
CASTLE HILL GLEN FP50749G f1997 S: Lunesdale Jerry, D: Heltondale White Heather Miss C Holmes Rider Miss B Ford |
2nd |
TOWNEND PATIENCE FP4024 f2004 S: Castle Hill Bellman, D: Townend Truth Mrs S Burton Rider Miss E Burton |
3rd |
HARDENDALE HEATHER BELL FP3485 f2000 S: Guards Patrick, D: Hardendale Heather Mr G H B Mallinson Rider Miss P Coates |
CLASS 19 |
Ridden Veteran Class – Mare or Gelding to be 18 years or over |
1st |
MOORHOUSE CRISPIN FP761G f1990 S: Heltondale Lucky Lad II, D: Heltondale Pansy V Mrs G L Gwilt Rider L McCulloch |
2nd |
TOWNEND SEPTIMUS FP723G f1990 S: Heltondale Duke IV, D: Lunesdale Sandra Miss K Mayman Rider Miss D Morrison |
3rd |
GUARDS JOSEPH FP533G f1987 S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne Ms S Wardle Rider Ms S Wardle |
CLASS 20 |
Riding Class for Novice Geldings – 4 years old and upwards |
1st |
MERES JAVLIN FP70262G f2003 S: Lownthwaite Merlin, D: Sleddale Beauty XXVI Mr P Saunders Rider Miss A Robinson |
2nd |
GREENHOLME DUKE FP70487G f2004 S: Townend Duke III, D: Greenholme Lilly Mrs J McGuinness Rider Mrs J McGuinness |
3rd |
DARRENVALE DANDY FP51041G f1999 S: Heltondale Mountain Mist II, D: Midtown Joy Mrs J Taylor Rider Mrs J Taylor |
CLASS 21 |
Riding Class for Novice Mares – 4 years old and upwards |
1st |
GREENHOLME WHITE HEATHER FP3416 f1999 S: Greenholme Mikado, D: Greenholme Lilly Mrs I Potter Rider Miss A Robinson |
2nd |
BYBECK EMILY FP3996 f2004 S: Castle Hill Prince II, D: Bishopdale Peggy Mrs J E Boyd Rider Ms L Martin |
3rd |
WELLBROW SATIN FP3938 f2003 S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Darkie Miss L Butterworth Rider Miss L Butterworth |
CLASS 22 |
Mare Progeny |
|
No Entries |
CLASS 23 |
Stallion Progeny |
1st |
MURTHWAITE LOOK AT ME Murthwaite Morning Glory, Murthwaite Magic Moment, Murthwaite Dawn Chorus Mr T B Capstick |
2nd |
CARROCK I’M YER MAN Bracklinn Isla, Bracklinn Norah, Bracklinn Jackpot Smith Family |
CLASS 24 |
Driving – Stallion, Mare or Gelding – 4 years old and upwards |
1st |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C f1997 S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey Mr G Guy & Mr P Metcalfe Exhibitor Mr P Metcalfe |
2nd |
COPPYHILL SUZANNE FP2681 f1995 S: Heltondale Ted, D: Sleddale Holly Mrs C S Millard |
3rd |
ORTON HALL DENNIS FP51003G* f1999 S: Towerview Spirit of Joy, D: Orton Hall Dusky Mr J M Rawlinson |
CLASS 25 |
Cone Driving |
1st |
ORTON HALL DENNIS FP51003G* f1999 S: Towerview Spirit of Joy, D: Orton Hall Dusky Mr J M Rawlinson |
2nd |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C f1997 S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey Mr & Mrs G Guy Exhibitor Mr P Metcalfe |
3rd |
SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C f1997 S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey Mr & Mrs G Guy Exhibitor Mr P Metcalfe |
CLASS 26 |
Handy Pony Competition |
Junior |
|
1st |
KERBECK SOLAR FIRE FP452G f1987 S: Frizington Duke, D: Greenfield Cobweb Mrs G Kilburn Rider Miss S Kilburn-Wilson |
2nd |
HELTONDALE EMMA FP1624 f1986 S: Heltondale Black Prince III, D: Heltondale Peggy Miss R Woodruff Rider Miss E L Woodruff |
Senior |
|
1st |
HADRIAN FP 883G f1991 S: Lunesdale Lucky Jim, D: Robbswater Rosette Miss H C Fell Rider Miss H C Fell |
2nd |
GUARDS JOSEPH FP533G f1987 S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne Ms S Wardle Rider Ms S Wardle |
3rd |
KERBECK THOR’S FIRE FP51178G f2001 S: Peepings Enterprise, D: Kerbeck Night Serenade Mrs S M Morris Rider Mrs C H Robinson |
CLASS 27 |
Style and Performance |
Junior |
|
1st |
GREENHOLME WHITE HEATHER FP3416 f1999 S: Greenholme Mikado, D: Greenholme Lilly Mrs I Potter Rider Miss A Robinson |
2nd |
BRACKLINN JO-JO FP50985G f1999 S: Waverhead Rob II, D: Waterstolls Beauty II Miss C Savage Rider Miss C Savage |
Senior |
|
1st |
MOORHOUSE CRISPIN FP761G f1990 S: Heltondale Lucky Lad II, D: Heltondale Pansy V Mrs G L Gwilt Rider L McCulloch |
2nd |
KERBECK THOR’S FIRE FP51178G f2001 S: Peepings Enterprise, D: Kerbeck Night Serenade Mrs S M Morris Rider Mrs C H Robinson |
3rd |
SCOTGATE SPECTRUM FP51228G f2001 S: Towerview Spirit of Joy, D: Scotgate Sophie Mr & Mrs G H B Mallinson Rider Miss J Anderson |
CLASS 28 |
Pony with the best set of feet (Shod) |
1st |
GREENHOLME SAPPHIRE FP3556 f2000 S: Greenholme Mikado, D: Heltondale Mini Mr D Welch Farrier Mr D Welch |
2nd |
DARRENVALE DAM BUSTER FP51202G f2001 S: Sleddale Brown Prince, D: Townend Russet Mrs L Scott Farrier Mr D Holt |
3rd |
STENNERSKEUGH FRANCES II FP3650 f2001 S: Lunesdale Tarquin, D: Stennerskeugh Frances Mrs J Woolley Farrier Ms S Brown |
CLASS 29 |
Pony with the best set of feet (never been shod) |
1st |
GREENFIELD POLLY’S LAD FP50907G f1998 S: Greenfield Gay Lad, D: Greenfield Rose (B) Mrs J Coates |
2nd |
LEO FP70620G f2005 S: Tunstall Jake, D: Rundales Betty Miss C Nowell |
CLASS 30 |
Young Handlers |
Under 13 years |
|
1st |
DENE DANAE FP2735* f1995 S: Waverhead Prince II, D: Dene Damaris Miss G Gibson Handler E McLoughlin |
2nd |
GREENHOLME WHITE HEATHER FP3416 f1999 S: Greenholme Mikado, D: Greenholme Lilly Mrs I Potter Handler Miss A Robinson |
3rd |
LUDWORTH ALBION FP70045G f2002 S: Heltondale Bonzo Boy, D: Lownthwaite Vanity Mrs K Bennett Handler Miss L Bennett |
13 years and over |
|
1st |
WELLBROW LUCKY PRINCESS FP2866 f1996 S: Tebay Campbell Ton Victor, D: Drybarrows Lucky Mr A Thorpe Handler Miss G Thorpe |
2nd |
HELTONDALE EMMA FP1624 f1986 S: Heltondale Black Prince III, D: Heltondale Peggy Miss R Woodruff Handler Miss E L Woodruff |
3rd |
BRACKENBANK ROMANY FP3006 f1997 S: Waverhead Prince II, D: Brackenbank Mayblossom Mr & Mrs D Wilkinson Handler Miss M Brennand |
CLASS 31 |
Fancy Dress |
1st |
HELTONDALE EMMA FP1624 f1986 S: Heltondale Black Prince III, D: Heltondale Peggy Miss R Woodruff Exhibitor Miss E L Woodruff |
2nd |
ORTON HALL DENNIS FP51003G f1999 S: Towerview Spirit of Joy, D: Orton Hall Dusky Mr J M Rawlinson Exhibitor Miss S Pye |
3rd |
BRACKENBANK ROMANY FP3006 f1997 S: Waverhead Prince II, D: Brackenbank Mayblossom Mr & Mrs D Wilkinson Exhibitor Miss M Wilkinson |
CLASS 32 |
Qualifying Class for Olympia |
1st |
STENNERSKEUGH FRANCES II FP3650 f2001 S: Lunesdale Tarquin, D: Stennerskeugh Frances Mrs J Woolley Rider Miss E Woolley |
2nd |
CASTLE HILL GLEN FP50749G f1997 S: Lunesdale Jerry, D: Heltondale White Heather Miss C Holmes Rider Miss B Ford |
3rd |
GREENHOLME SAPPHIRE FP3556 f2000 S: Greenholme Mikado, D: Heltondale Mini Mr D Welch Rider Mrs L Welch |
CHAMPIONSHIPS |
|
Heltondale Lucy X Cup |
Best Filly of 3 years old bred by a registered native heath breeder |
|
MURTHWAITE BRACKEN’S LASS |
McDonough Shield |
Oldest mare with own foal at foot |
|
THORNBECK CRYSTAL |
Lakeland Cup |
Best Pony 2 years old and under |
Champion |
BRACKLINN JACKPOT |
Reserve |
BANKSGATE GALWAY GIRL |
Shawfell Silhouette Memorial Cup |
Champion Foal |
Champion |
GREENHOLME CAITLIN |
Reserve |
LUNESDALE WAR CRY |
FPS Challenge Cup |
Best Filly or Gelding of 3 years old likely to make a good riding type |
Champion |
MURTHWAITE BRACKEN’S LASS |
Reserve |
BRACKLINN STELLA |
Farleton Trophy |
Champion Gelding of Classes 8 and 9 |
Champion |
LUDWORTH MAJOR |
Reserve |
FARLETON FREDDIE |
Alan Shuttleworth Trophy |
Champion Female Pony in Classes 1 – 3 and Class 10 |
Champion |
LUNESDALE LADY REBECCA |
Reserve |
HELTONDALE MISTY IV |
The Tufton Silver Challenge Trophy |
Supreme Champion Pony |
Champion |
LUNESDALE LADY REBECCA |
The Jim Bell Memorial Trophy |
Reserve Supreme Champion Pony |
Reserve |
HELTONDALE MISTY IV |
The Sylvia Mary McCosh Memorial Rose Bowl |
Breeder of the Champion Pony |
|
Mr A W Morland |
RIDDEN CHAMPIONSHIPS |
|
The Greenfield Memorial Trophy |
Novice Ridden |
Champion |
GREENHOLME WHITE HEATHER |
Reserve |
MERES JAVLIN |
The Littletree Trophy |
Junior Ridden |
Champion |
CASTLE HILL GLEN |
Reserve |
TOWNEND PATIENCE |
The Carrock Pollyanna Trophy |
Open Ridden |
Champion |
TOWNEND RUFFLE |
Reserve |
CASTLE HILL GLEN |
The Toby Tankard |
Champion Ridden |
Champion |
CASTLE HILL GLEN |
Reserve |
GREENHOLME WHITE HEATHER |
NPS Silver Medal Rosette |
CASTLE HILL GLEN |
The Briar Trophy |
Best Turned Out |
|
SCOTGATE SPECTRUM |
Veteran Gelding Shield |
Oldest Ridden Gelding |
|
KERBECK SOLAR FIRE |
The Packway Bellman Trophy |
Most points in Riding, Driving & Handy Pony |
|
GUARDS JOSEPH |